Odchod do důchodu od 1.1.2015

Odchod do důchodu od 1.1.2015

Jak a kdy odejít do důchodu? Blíží se vám důchodový věk a pomalu přemýšlíte, jak zakončit pracovní éru a bez zbytečných starostí ukončit kariéru? Čtěte dál náš článek Odchod do důchodu od 1.1.2015

Odchod do důchodu od 1.1.2015

Kdy můžu do důchodu?

POZOR, ČTĚTE NÁŠ AKTUÁLNĚJŠÍ ČLÁNEK – ODCHOD DO DŮCHODU V ROCE 2017 ZDE

Musíte splnit 2 podmínky: Dobu pojištění a důchodový věk

Kdy dosáhnete důchodového věku, záleží na několika faktorech; zda jste žena nebo muž, kolik máte dětí a jak dlouho jste pojištění. Pokud chcete odejít do důchodu letos (v roce 2015) musíte být pojištění alespoň 31 let nebo 30 let bez náhradních dob. Pokud nesplníte tuto podmínku, bude stačit, pokud jste pojištění 20 let a jste o 5 let starší než důchodový věk muže narozeného ve stejném roce jako vy. Záleží také na profesi, kterou jste vykonávali. Např. horníci dosahují důchodového věku dříve.

Zažádat si můžete o předčasný důchod až o 3 roky dříve než máte nárok na starobní důchod, avšak o tuto dobu se vám zkrátí starobní penze.

Pokud máte našetřeno v penzijním připojištění, můžete odejít do předdůchodu až 5 let před nárokem na starobní důchod. Předdůchod výrazně nekrátí penzi, ani neomezuje možnost vydělávat.

Na co mám nárok při odchodu do důchodu?

Důchod se vám vypočítá ze dvou částí: základní výměry a procentní výměry. Základní výměra činí v roce 2015 2400 Kč a představuje 9% průměrné mzdy. Procentní výměra se pak odvíjí od doby pojištění. Výši procentní výměry si můžete zvýšit, pokud budete vydělávat i po vzniku nároku na starobní důchod.

Co musím zařídit při odchodu do důchodu?

Žádost podáváte na Správě sociálního zabezpečení nejdříve 4 měsíce před dnem, od kterého máte na důchod nárok a žádat můžete až 5 let zpětně. Informace o podávání žádosti naleznete zde: http://www.cssz.cz/cz/zadatele-o-duchod

Chci dál pracovat!

Pokud jste v řádném starobním důchodu (nikoliv předčasném), můžete neomezeně pracovat i podnikat. Z výdělku budete platit i nadále sociální pojištění, avšak díky tomu si můžete zažádat o navýšení procentní výměry.

Odchod do důchodu kalkulačka od 1.1.2015

Pokud jste v předčasném důchodu, můžete vydělávat pouze takovou částku, ze které se nemusí platit sociální pojištění. Po dosažení důchodového věku už můžete pracovat i za částky vyšší, ze kterých vyplývá povinnost platit sociální pojištění. Vše vypočítat vám pomůže důchodová kalkulačka např. od Ministerstva práce a sociálních věcí v levém sloupci.

Odchod do důchodu od 1.1.2015
3.27 (65.38%) 26 votes


1komentářů u “Odchod do důchodu od 1.1.2015”

  1. Dobrý den zajímalo by mě vkolika letech mužů jít do důchodu jsem na šachtě od 3.10.1983 + učení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *