Nahlížení do katastru neboli Nahlížení do kn

Nahlížení do katastru

K čemu je dobrý katastr nemovitostí? Ať už stavíte, pořizujete nové bydlení nebo pozemek, dříve či později zjistíte, že se vše točí kolem katastru nemovitostí. V tomto článku – nahlížení do katastru – naleznete krátké shrnutí, jak do katastru nahlížet a k čemu slouží.

Nahlížení do katastru nemovitostí

Katastr nemovitostí je zjednodušeně řečeno seznam majitelů nemovitostí, čili domů a pozemků. Důležité je vědět, že právoplatný majitel je ten, kdo je uveden právě tam, nikoliv ten, kdo věc užívá nebo financuje (tzv. drží) jako je tomu v případě např. auta a registru vozidel. Další důležitou informací, kterou v katastru vyčtete je tzv. věcné břemeno, které se může vázat k dané nemovitosti či jejímu majiteli. Jedná se např. o umožnění jezdit po cestě sousedům nebo povinnost nechat v domě dožít babičku a nevystěhovat ji.

Čúzk – nahlížení do katastru

Do katastru nemovitostí má možnost nahlížet každý zdarma přes internet a je to vcelku jednoduché. Pokud potřebujete zjistit, komu patří daná parcela, stavba či jednotka, vyhledejte si ji nejprve v katastrální mapě. Následujte tyto kroky.

1. zadejte do prohlížeče tuto stránku: www.ikatastr.cz
2. v levém horním rohu zadejte adresu, kterou hledáte, a název obce
3. v pravé části obrazovky navolte, co chcete zobrazit
Můžete se podívat právě na věcná břemena zmiňovaná v úvodu, nebo zda daná oblast je záplavová, což ovlivní např. výši ceny pojištění proti živelným pohromám.

Nahlížení do katastru
Nahlížení do katastru
nahlizeni_do_kn
nahlizeni_do_kn

4. klikněte na vybranou parcelu
Otevře se vám nové okno, kde si můžete přečíst informace o pozemku (1) a vlastnická oprávnění (2).
5. Kupte si elektronickou listinu
Pokud potřebujete nejen nahlížet do katastru nemovitostí, ale i si z něho pořídit výpis, můžete si koupit elektronickou listinu (3).

Také je možné rovnou vyhledávat bez nutnosti zobrazení katastrální mapy. Začněte kliknutím na ikonku na této stránce: http://nahlizenidokn.cuzk.cz/.

čúzk nahlížení do katastru
čúzk nahlížení do katastru

Hodně štěstí při nahlížení!

Nahlížení do katastru neboli Nahlížení do kn
4.67 (93.33%) 6 votes


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *