Bolest slepého střeva

bolest slepého střeva

Zánět slepého střeva je ne zcela přesný název pro pojmenování zánětu apendixu, což je červovitý výběžek slepého střeva. Tento výběžek je součástí trávicí soustavy, ale nemá pro ni praktický význam. Pokud však dojde k pokročilejšímu stavu nemoci, může dojít k ohrožení člověka na životě.

Prevence zánětu slepého střeva

Toto onemocnění není geneticky podmíněno, nejsou známy žádné statisticky významné rozdíly mezi pohlavími či věkovými kategoriemi, lze jej snad ovlivnit z malé části alespoň stravou. Je doporučována strava bohatá na vlákninu. Další prevencí je snaha vyhnout se snížené obranyschopnosti a propuknutí mikrobiální infekce.

Příznaky zánětu slepého střeva – bolest slepého střeva

Mezi nejtypičtější příznaky patří bolest kolem pupku, která se směruje do pravého podbříšku. Tento bolestivý stav bývá podle stránek http:/nemoci.vitalion.cz doprovázen pocitem na zvracení, ev. přímo zvracením, teploty mohou být mírně zvýšené, zrychleným tepem, zácpou, nadýmáním, plynatostí či nechutenstvím. Mezi podstatný signál zánětu slepého střeva patří bolestivé píchnutí v místě tlaku prstů v místě nejhorších bolestí.

Diagnostika zánětu slepého střeva

Pokud na sobě pozorujete výše popsané příznaky, není nutno pozorovat všechny, je zapotřebí vyhledat lékaře. Ten se bude zajímat o to, jak bolest vypadá, její dobu trvání atd. Celkově vás vyšetří, tj. prohmatá břicho, změří tlak a teplotu. K zpřesnění diagnózy se používají krevní testy a zobrazovací metody, např. ultrazvuk či CT.

Léčba zánětu slepého střeva

Při podezření na zánět slepého střeva se pacient hospitalizuje. Existují dva přístupy k léčbě, a to konzervativní a operace.
Konzervativní přístup spočívá v klidu na lůžku a dieta, na břicho se přikládají chladivé obklady. V případě operačního postupu tento probíhá v celkové anestezii. Po operaci se pacientovi okamžitě uleví, pouze musí dodržovat dietu, do níž postupně přidává potraviny.

Dieta po operaci slepého střeva

Na stránkách www.fnol.cz jsem narazila na doporučení k tomu, jak se stravovat po operaci slepého střeva:

3 – 4 týdny po operaci dodržujte šetřící dietu; nekonzumujte dráždivá kořeněná jídla a pokrmy s vysokým podílem nestravitelných zbytků (celozrnné pečivo, luštěniny, citrusové plody, oříšky, semena,..); k přípravě pokrmů volte vaření, dušení, pečení; jídlo konzumujte v přiměřené teplotě, zažívacímu traktu škodí jak příliš studená, tak i horká jídla; omezte alkohol a kouření



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *