Slinivka – příznaky, rakovina, umístění v těle

Slinivka břišní, též pankreas, je nepárový orgán s dvojí funkcí, umístěný pod brániční klenbou. Náleží do trávicí soustavy, kdy se podílí na trávení, a jako orgán s vnitřní sekrecí napomáhá udržovat hladinu inzulinu v těle a produkuje řadu dalších hormonů.

zánět slinivky břišní
zánět slinivky břišní

Obrázek znázorňující anatomii slinivky pochází ze stránek skolajecna.cz.

Příčiny onemocnění slinivky

Za onemocnění slinivky nehledejme celou plejádu rozličných příčin, ale mezi ty nejčastější patří alkohol, který ji poškozuje a může být příčinou jejího zánětu, ev. karcinomu. Další takovou zásadní příčinou bývá špatný životní styl, zejména v oblasti stravování. Slinivce škodí zejména tučné a přepálené pokrmy. Jelikož má slinivka společný vývod se žlučníkem, jenž může být postižen žlučníkovými kameny, může právě tento kámen ucpat společný vývod, čímž může dojít k poškození slinivky žlučí.

Příznaky onemocnění slinivky

Všechna onemocnění slinivky se projevují víceméně stejnými příznaky, které nejsou pro tato onemocnění specifická, ale lze je pozorovat i u jiných chorob. Diagnostika je tedy pouze na lékaři, který má k dispozici řadu pomocníků moderních technologií.
Nejčastějším příznakem je bolest břicha, která se projevuje v nadbříšku a může vystřelovat až do zad . Může se přidat pocit na zvracení, ev. samotné zvracení. Pacienti omezují příjem potravy, díky čemuž začínají ubývat na váze.

Nemoci slinivky

Mezi onemocnění pankreasu řadíme akutní/chronický zánět slinivky, její nádory a s poruchou funkce této žlázy je spojen diabetes mellitus (cukrovka), o němž jsme informovali v článku Diabetes mellitus – Cukrovka – příznaky, Jak se pozná, ev. žloutenka. Postižení slinivky může mít pro pacienta fatální následky, proto je vždy na místě návštěva lékaře.

Podle www.anamneza.cz je výskyt akutního zánětu slinivky v Evropě odhadován na 10-40 případů/100 000 obyvatel za 1 rok. Úmrtnost je udávána kolem 2 %, ovšem u nemocných s komplikovaným průběhem stoupá na 20-40 %.

 

Dieta při zánětu slinivky

Při akutní pankreatitidě, tj. akutním zánětu slinivky, je naordinována nitrožilní výživa. Podle stránek www.wikisripta.eu se po akutním zánětu slinivky podávají ústy nejprve tekutiny, pak enterální výživa s definovanými přípravky. Až později se má začít přidávat tuk a je doporučeno se vyhýbat dlouhodobě přípravkům podporující stimulační sekreci žaludeční kyseliny, zejména kávě a čaji.
Při chronické pankreatitidě je vyžadována substituční léčba pankreatickými enzymy.
Po prodělání jakékoli z výše zmíněných pankreatitid je nutno dodržovat jistá dietní opatřenídefinitivně vyřadit alkohol.

Podle stránek diety.doktorka.cz je zakázáno konzumovat tučné vepřové maso, husu, kachnu, tučné ryby a rybí konzervy, masa smažená na oleji, masa uzená, sla­ninu, sádlo, lůj, kořeněné pokrmy, čerstvé kynuté pečivo a tučné pečivo, zelí, kapustu, celer, cibuli, česnek, pórek, majonézu, jíšku, těžké sýry, ořechy, oříšky, mák, silnou černou kávu, vývary, vejce samotné, čokoládu, cukrářské výrobky, smetanu, šlehač­ku, alkohol v každé formě. Naopak jsou povoleny následující: vejce v pokrmech, starší chleba, starší pečivo, mléko ve všech formách včetně mléka kyselého, kefír, jo­gurty, netučný tvaroh a jemné netučné sýry, piškoty, suchary, rýže, těstoviny, kaše vločková, krupicová, rýžová, houskové knedlíky, bramborové knedlíky, knedlíky z krupicového i tvarohového těsta, bram­bory ve všech formách, kde není použit tuk, žemlov­ka, piškotová těsta, pudingy, mrkev, špenát, mladý hrášek a fazolky, hlávkový salát, rajčata, zelenina vařená i dušená, z ovoce jablka, banány, pomeranče, meruňky, broskve, citróny, kompoty bez omezení. Maso má být vařené, nikoliv smažené na tuku, může být dušené, pečené na vodě, grilované, zadělévané, ale jen libové. Je doporučováno telecí maso, maso z libových ryb, z uzenin libová šunka. Z tuků je po­voleno 4 – 5 dkg másla a rostlinných tuků zaděla­ných do pokrmů. Polévky z povolených surovin, za­huštěné moukou, ne jíškou. Omáčky jsou povoleny bešamelové, pažitková, koprová, rajská, petrželová. Kořenit lze pouze zelenou natí a citronovou kůrou.

Slinivka umístění v těle

Nevíte, kde v těle je slinivka břišní? Níže přikládáme jednoduchý obrázek.

Slinivka umístění v těle
Slinivka umístění v těle

Slinivka je umístěna uprostřed těla a zasahuje částečně doleva (z pohledu pacienta). Slinivka je umístěna přibližně uprostřed mezi pupíkem a koncem mečovitého výběžku hrudního koše.

Slinivka – příznaky, rakovina, umístění v těle
3.67 (73.33%) 3 votes


2 komentářů u “Slinivka – příznaky, rakovina, umístění v těle”

  1. Dobry den je mi 27let.sportovniho ducha mam a stracim ho. Ale mam mensi problem, ktery me trapi na leve strane v horni casti pod zebry. Kdyz se rozcilim, tak me to dost boli. Jednou me to strilelo az do dolni casti tela do stehna. Lezela jsem i 5dni v nemocnici Kladna. Nic mne nezjistili. Dekuji za odpoved

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *