Přehřátí psa – (hypertermie)

Přehřátí psa - (hypertermie)

Před nějakou dobou přišly letní dny, které si pro nás mnohdy připravily úporná horka. Toto období je náročné pro člověka, váš psí miláček jej ale taky snáší jen s obtížemi. Nezřídka se stane, že ať děláme, co děláme, dojde k jeho přehřátí. A my se budeme snažit přiblížit, jak preventivně proti přehřátí vašeho miláčka bojovat.

Přehřátí psa – (hypertermie)

Člověk má na rozdíl od psa účinný mechanismus ochlazování, má totiž potní žlázy. Ty pes nemá a jeho jedinou nadějí na ochlazení je vypláznutý jazyk a zrychlené dýchání, což mnohdy není dostatečně účinné. Přehřátí může také skončit smrtí.

Projevy přehřátí

Mezi hlavní projevy hypertermie, tj. přehřátí psa, patří zrychlené dýchání (až lapání po dechu), suchý a horký čumák, zvýšené slinění, v pokročilejším stadiu nastupuje neklid, nervozita, pes je dezorientovaný, zrychluje se jeho krevní tep a v konečné fázi může dojít ke kolapsu organismu.

Jak předcházet přehřátí?

Zajímá vás, jak můžete předcházet přehřátí? Pak přinášíme přehled doporučení, kterými je vhodné se řídit.

Pokud vyrážíte někam autem a svého psího kamaráda berete s sebou, nenechávejte jej samotného v autě. V parných letních dnech nebude nic platné pootevřené okénko nebo auto zaparkované ve stínu. Nikdy předem nevíte, co vás může zdržet a na jak dlouho, a vaše nerozvážnost může vést až ke ztrátě psího přítele.

Dbejte na to, aby zvíře mělo neustále k dispozici chladnou pitnou vodu, aby se mohlo v případě potřeby svlažit.

Jste-li na vycházce, mějte vodu s sebou. Pokud zvíře nebude chtít pít, aspoň jej polijte. Máte-li bezsrstého psa, aplikujte mu na kůži opalovací krémy s vysokým faktorem. Předejte tím i jeho spálení. Váš miláček určitě nepohrdne možností se smočit v nějakém rybníce, přehradě apod. Berte však ohledy i na koupající se lidi.

Vycházky a výcvik plánujte tak, abyste nebyli na přímém slunci, najděte si místa s dostatečným množstvím stínů, v nichž pes může nalézt útočiště.

Pokud však přehřátí ani s pomocí těchto rad nezabráníte, níže najdete tipy, jak psímu miláčkovi ulevit.

 

Pes je přehřátý – co teď?

Při hypertermii je nejdůležitější psa zchladit. Někdo je zastáncem ručníků namočených do studené vody a „obalování“ tlapek. Správně by se měly chladit periferní části psího tělíčka, tj. tlapky, špička ocásku, uši a čumáček. Nejmenovaný veterinář nás upozornil na studené zábaly zad, protože by mohlo dojít k ochrnutí psa. Nám se osvědčilo psíka dostat do vany a zapnout sprchu. Voda nesmí být ledová, nýbrž tak akorát vlažná, aby psovi nepřinesla šok. Vanu zašpuntujeme a sprchou smáčíme psovi tlapky až k loktům. Po nějaké době sprchu vypneme a necháme v ní psa jen tak stát, ať má chlad z vody možnost prostoupit jeho tělíčko. Efekt ochlazení poznáme bezpečně na čumáčku, který zchladne.

Pak byste měli se zvířetem dojít na kontrolu k veterináři, aby posoudil jeho zdravotní stav.

Přehřátí psa – (hypertermie)
5 (100%) 1 vote


1komentářů u “Přehřátí psa – (hypertermie)”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *