Poranění páteře u psa

Snad každý chovatel domácích mazlíčků zažil ten pocit bezmocnosti, když jeho milovaný přítel onemocněl, utrpěl úraz. Na našem webu jsme již publikovali pár článků zaměřených na psy, nyní k nim přibude další, tentokrát bude rozebíraným tématem poranění páteře u psa. Poranění páteře jsou závažným stavem, kdy může dojít až k poranění míchy.
poranění páteře u psa

Kostra těla psa

Kostra těla psa má stejně jako u lidí řadu funkcí. V první řadě tvoří opěrnou soustavu těla, utváří tvar těla, a za druhé má chránit vnitřní orgány před poškozením.
Páteř psa je součástí tzv. osového skeletu, který tvoří 75 – 78 kostí.

Kostra těla psa
Kostra těla psa

Páteř psa

U psa můžeme rozlišit páteř krční, hrudní, bederní, křížovou kost a ocasní páteř.
Krční páteř psa je tvoří 7 obratlů, přičemž první dva (atlas = nosič, axis = čepovec) umožňují kývavý pohyb – pohyb hlavou ano/ne. Dále má pes 13 hrudních obratlů, na něž jsou napojena žebra, která spolu s hrudní kostí tvoří hrudní koš. Dalších 7 obratlů patří do bederní části páteře, následující 3 jsou srostlé v křížovou kost a na tyto navazují ocasní obratle, jejichž počet se odvíjí od plemene psa, bývá jich 20 – 23.
Jednotlivé obratle tvořící páteř psa jsou spojeny tzv. meziobratlovou ploténkou.

Poranění (traumata) páteře

Poranění páteře u psa lze rozdělit následovně:
– poranění páteře bez/s poranění míchy
– poranění míchy bez poranění páteře

Poranění (traumata) míchy

Při poranění míchy rozlišujeme:
– roztržení míchy
– zhmoždění míchy
– otřes míchy

Z funkčního hlediska rozdělujeme poranění míchy na:
– krátkodobé
– dočasná blokáda
– trvalé poškození části míšního průřezu
– úplná leze míšní

Mezi poranění páteře řadíme i vyhřeznutí meziobratlové ploténky.

Projevy při vyhřeznutí plotýnky u psa

Prvotní příznaky při vyhřeznutí plotýnky u psa bývají mnohdy velmi nespecifické, jedná se o apatii, nechutenství, snížená pohybová aktivita. Je možné s tímto bolestivým stavem pozorovat zrychlené dýchání. Při delším průběhu tohoto poranění lze pozorovat citlivost v okolí páteře na dotek, slabost končetin, nahrbené držení těla, kulhání různé intenzity až po úplné ochrnutí.

Diagnostika poranění páteře u psa

Mezi základní metody diagnostiky poranění páteře u psa patří neurologické vyšetření (sleduje se vědomí, chování psa, držení těla, schopnost chůze a další), které je prováděno v závislosti na poranění psa. To by mělo být doplněno o zobrazovací metody (RTG, MRI, myelografie aj.), rozbor krve.

Terapie při poranění páteře psa

Terapie se volí dle několika kritérií, mezi nimiž je např. stav poraněného zvířete, finanční možnosti majitele, nález, stabilita zlomeniny.
Podle výše jmenovaných a řady dalších kritérií je lékařem doporučována eutanázie (uspání), konzervativní či chirurgická léčba.
V každém případě je třeba dodržovat klidový režim, naordinovány jsou léky pro potlačení bolesti. V případě krční páteře je tato fixována.
Po operaci pes zůstává hospitalizován ve veterinárním zařízení, kde o něj nějakou dobu pečují a je pod odborným dohledem. Pes by měl absolvovat rehabilitační cviky, na které by měli pracovníci zařízení zaučit i majitele.



2 komentářů u “Poranění páteře u psa”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *