Stěhování za prací

Stěhování za prací

Máte dobře placenou práci a nechcete o ni přijít, ale Vaše pracovní pozice byla přesunuta do jiného města, jak to pak probíhá? Více již v našem článku – Stěhování za prací

Stěhování za prací

Jestli bylo Vaše pracovní místo přesunuto do jiného města a není možné každý den dojíždet, pak se musíte přestěhovat. Pokud se musíte stěhovat kvůli zaměstnavatel., pak máte dle zákoníku nárok na dva dny placeného pracovního volna.

Pokud jste se přihlásili na pozici v jiném městě a jdete zařizovat stěhování, zde již nárok na placené volno nemáte, protože zaměstnavatel Vás k tomu nenutí! Sami jste do té práce šli. Máte tedy nárok na 2 dny volna, ale neplaceného.

Vyplatí se mi to ?

Vyplatí se Vám stěhovat za prací? Musíte zvážit několik faktorů.

Nejdříve zvažte, zda není možné do práce každý den dojíždět a spočítejte si, kolik by Vás to stálo. Nepočítejte ale pouze jen náklady na cestu (spotřeba benzínu, nebo lístek na autobus, vlak), ale také cenu Vašeho času. Pokud například každý den byste museli dojíždět jednu hodinu, pak přičtěte k nákladům i cenu Vašeho času (nejjednodušeji ji spočítáte jako čístá mzda za měsíc/počet hodin v měsíci, což bývá kolem 720 hodin).

Uvedu příklad: vyděláváte 20 000 korun, tuto mzdu vydělíme 720 hodin v měsíci. Výsledek je 20000/720 = 27,7 korun na hodinu. Proto ještě přičtěte minimálně tuto cenu k nákladům na dojíždění na cestu tam a to samé na cestu zpátky, pokud dojíždíte jednu hodinu.

Když Vás ve výsledku vyjde dojíždění velmi draho, nebo Vás moc unavuje, zvažte stěhování do druhého města. Pro začátek je lepší začít v pronájmu, protože nemůžete odhadnout, zda se Vám ve městě bude líbit, či práce je opravdu jistá. Odejít z nájmu je vždy jednodušší než prodat byt zatížený například ještě hypotékou.

Samozřejmě když i po pár měsících budete přesvědčeni, že toto je to, co hledáte, pak bych teprve začal řešit bydlení ve vlastním.

Stěhování za prací
3 (60%) 10 votes


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *