Zika virus

Zika virus

Snad každý člověk, který se pohybuje na internetu, sleduje televizi, čte noviny a nebo je v kontaktu s lidmi, zaznamenal nějakou zmínku o nově objeveném viru, který ohrožuje lidi a šíří se světem. Hádáte-li Zika virus, pak jste se trefili přímo do černého. My v tomto článku shrnuli dostupné informace a přinášíme je vám, našim čtenářům.

Co je Zika virus

Poprvé byl Zika virus identifikován v roce 1947 u opic, první identifikace u člověka se tento virus dočkal v roce 1952, vždy v afrických zemích.

Přenos Zika viru

Přenašečem Zika viru jsou komáři Aedes spp. Mezi nimi je s Zika virem spojován, jedná se o prokázaný přenašeč, Aedes aegypti a jeho „kolega“ podezřívaný z přenosu Zika viru, Aedes albopictus. Tito komáři se běžně vyskytují v tropických oblastech, v ČR nebyl zaznamenán výskyt A. aegypti, ale v roce 2012 byl nahlášen výskyt druhého druhu. Jednalo se však pouze o jeden rok, v následujících letech výskyt již nebyl potvrzen.
Zika virus se objevuje i ve spermatu nakažených mužů. I po několika týdnech toto sperma vykazuje mnohonásobně vyšší hodnoty než je prokázáno v krvi nebo moči. Z tohoto důvodu je usuzováno na možnost přenosu pohlavním stykem.

Výskyt Zika viru

Zika_virus ve světě k r. 2012

Výskyt Zika viru k roku 2012, Autor: Sir Henry – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25354185

Zika_virus ve světě k r. 2016

Výskyt Zika viru k roku 2016, Autor: Furfur – Tento soubor byl odvozen z:BlankMap-World6.svgZika Travel Health Notices, Centers for Disease Control and PreventionZika virus infection – Guyana, Barbados and Ecuador, WHOCountries with local Zika transmission , European Centre for Disease Prevention and ControlVanuatu records first case of rare mosquito-borne zika virus, abcnews.net.auPremier cas autochtone d’infection à virus Zika en Nouvelle-Calédonie, Centre de vaccinations internationales Air France, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46520011

Evropa

Komáři přenášející Zika virus se vyskytují i v Evropě. Aedes aegypti se vyskytuje na portugalské Madeiře, na jihovýchodu Ruska (konkrétněji na východním pobřeží Azovského moře a severovýchodním pobřeží Černého moře), dále pak v Gruzii a v nedávné době byl zavlečen rovněž do Nizozemí.
Aedes albopictus se v některých středomořských státech běžně vyskytuje, např. Itálie, Řecko, Chorvatsko, ale i Katalánsko nebo jižní Švýcarsko.

Ostatní státy

Jak již bylo zmíněno v odstavci Co je Zika virus, jeho objev náleží africkým zemím, odkud poté migroval do Asie.
První zaznamenaná epidemie Zika viru většího rozsahu je z roku 2007 v Mikronésii.
Roku 2015 zaznamenává Amerika drastický nárůst výskytu Zika viru na svém území, zejména v jihoamerických a středoamerických státech. V roce 2016 je již výskyt zaznamenán i v jiných amerických zemích, např. Mexiko, Panama, Brazílie, Ekvádor či Kolumbie.

Inkubační doba Zika viru

Podle informací poskytnutých SZÚ (Státní zdravotní ústav) je inkubační doba Zika viru patrně několik dní.

Příznaky nákazy Zika virem

Není ničím neobvyklým, že zpočátku onemocnění probíhá zcela bez příznaků, až po několika dnech se může projevit mírnou horečkou, vyrážkou, bolestí celého těla, nadměrnou únavou, bolestí hlavy či zánětem spojivek. Výše uvedené příznaky jsou však společné pro řadu onemocnění, proto je třeba navštívit lékaře, provést vyšetření a podle výsledků zahájit adekvátní léčbu.

Diagnostika Zika viru

Pro Zika virus neexistuje žádné spolehlivé sérologické vyšetření, proto se Zika virus určuje s využitím PCR (polymerázová řetězová reakce, z angl. Polymerase Chain Reaction), následuje jeho izolace z biologického materiálu a definitivní identifikace.

Léčba nákazy Zika virem

Léčba je založena na odstranění příznaků, nikoli původce onemocnění. Z toho důvodu se podávají léky na snížení horečky, ev. proti bolesti. Pacient by měl dodržovat dostatečný pitný režim a klid na lůžku.

Komplikace nákazy Zika virem

Mezi nepotvrzené komplikace nákazou Zika virem patří nárůst syndromu Guillain-Barré (akutní demyelinizační onemocnění způsobující paralýzu) a v poslední době se vyskytují informace, že Zika virus způsobuje v případě těhotných žen zvýšený počet narozených novorozenců s mikrocefalií (projevuje se dřívějším ukončením vývoje mozku a růstu hlavy plodu).



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *