Tenisový loket – léčení, babské rady, léčba, invalidní důchod

Tenisový loket, jak by se dalo podle samotného názvu usuzovat, není jen výsadou tenistů.
tenisový loket

Historie tenisového lokte

Roku 1873 popsal ortoped F. Runge tzv. „křeč písařů„. O téměř 10 let později bylo toto onemocnění přejmenováno na „tenisový loket„, v současné době se uplatňuje rovněž označení „golfový loket„.

Co je tenisový loket?

Tenisový loket je v lékařském světě řazen mezi tzv. entezopatie, což je označení pro skupinu onemocnění svalových úponů.

Projevy tenisového lokte

V prvních dnech propuknutí onemocnění řada lidí nad příznaky mávne rukou. Tenisový loket se projevuje bolestí v lokti. A kde konkrétně? Při pokrčení lokte máme možnost nahmatat na něm dva „hrbolky“, tzv. epikondyly. A právě bolest vnějšího epikondylu je pro tenisový loket charakteristická, stejně jako úleva v klidu. V pokročilejší fázi onemocnění prožívají postižení ukrutné bolesti, běžné práce s postiženou končetinou jsou pro ně muka a dochází k odlehčování končetiny, což s sebou přináší další komplikace, např. bolesti zad, krční páteře apod.

Příčina onemocnění tenisovým loktem

Mezi nejčastější příčiny patří dlouhodobé přetěžování končetiny, onemocnění může rovněž vyvolat prochlazení nebo poranění úponu.
Rozlišujeme akutní formu tenisového lokte, která bývá způsobena jednorázovou fyzicky náročnou činností, která namáhá končetinu. Pokud potíže přetrvávají déle jak 6 týdnů, jedná se již o chronickou formu tenisového lokte.

Prevence tenisového lokte

Jelikož je nejčastější příčinou potíží jednostranné přetěžování úponů, je vhodné se těchto úkonů vyvarovat. Pokud není možno se této rizikové pracovní náplni vyhnout, např. v práci, je možno s výhodou používat epikondylární pásku, jejímž úkolem je odlehčení svalového úponu.

Diagnóza tenisového lokte

Při potížích ukazující na tenisový loket je nejlepší vyhledat ortopeda. Když vstoupíte do jeho ordinace, prvotně jej bude zajímat anamnéza. Během návštěvy by mělo proběhnout vyšetření pohmatem. Ukazatelem na tenisový loket je pozitivní stress test 3. prstu, kdy se zjišťuje bolestivost v oblasti loktu při natažení 3. prstu proti odporu.
Podobně jako tenisový loket se může projevovat řada dalších onemocnění, proto je zapotřebí vyšetření doplnit. K tomu se s výhodou používá RTG, ev. ultrazvuk, MRI (magnetická rezonance).

Léčba tenisového lokte

Léčba tenisového lokte není krátkodobou záležitostí, ale jedná se o několika týdenní léčbu. Podle závažnosti onemocnění a úsudku lékaře je možné léčbu provádět konzervativně, v závažných případech je nutné podstoupit operaci. V každém případě je nutná spoluúčast pacienta při nastolené léčbě.

Konzervativní léčba

Při tomto způsoby léčby je nutné omezení činností přetěžujících končetinu. Pro odlehčení svalového úponu se používají speciální ortézy, příp. epikondylární pásky, šátkové obvazy.
Od bolesti by vám měly pomoci masti/tablety proti zánětu a bolesti. Zcela bez efektu nejsou ani ledové obklady.
Dále vám lékař s největší pravděpodobností předepíše rehabilitace. Ta může obsahovat různá cvičení nebo některá z metod fyzikální terapieUZ (ultrazvuk), magnetoterapie, elektroterapie, terapie laserem, kryoterapie či termoterapie. V současné době často pacienti vyhledávají léčbu tenisového lokte nárazovou vlnou, která však není hrazena pojišťovnami.
Léčbu lze doplnit obstřiky.

Operativní léčba

Pokud je konzervativní léčba po 6 týdnech neúspěšná, stává se tenisový loket chronickou záležitostí. V tomto případě, ev. při opakujících se potížích následuje operativní řešení problému. Zákrok není nijak enormně dlouhý, následuje cca 3 denní hospitalizace a fixace dlahou. Po odstranění dlahy je nutné začít s postupným rozcvičováním.

Tenisový loket a příroda

Při hledání způsobů, jak se s tenisovým loktem vypořádat přírodní cestou, jsem našla pár rad, proto se s vámi o ně podělím. Ale nemám je vyzkoušené, za úspěch tedy nemohu ručit.

Cibulový zábal z rady.vitalion.cz

Nakrájíme cibuli a dáme doprostřed kousku nebarveného hadříku z přírodních materiálů. Poskládáme na třetiny, aby cibule nevypadávala a přiložíme na bolestivé místo. Zajistíme, aby obklad držel namístě, např obinadlem a necháme působit 2 hod.

Přesličkový zábal

Přes noc namočíme 2 hrsti přesličky do studené vody. Ráno ohřejeme, aby byla teplota tak akorát. Na plenu naneseme část přesličky, část výluhu a přiložit na bolestivý loket. Je nutno zábal fixovat a nechat působit cca 40 min v klidu.
obrázek převzat ze stránek tenisplana.webnode.cz

Tenisový loket a invalidní důchod + pracovní neschopnost

Bohužel na toto téma jsme nic nezjistili :(



1komentářů u “Tenisový loket – léčení, babské rady, léčba, invalidní důchod”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *