Slezina v lidském těle

Vnitřní orgány lidského těla jsme si již přiblížili v článku nazvaném Vnitřní orgány lidského těla a jejich nemoci. V dnešním článku se zaměříme pouze na orgán zmiňovaný u trávicí soustavy, a to slezinu.

slezinaobrázek převzat ze stránek skolajecna.cz

Funkce sleziny

Slezina patří mezi orgány, bez něhož je člověk schopen života. Nachází se na levé straně pod žebry, její funkce náleží oblasti imunitního systému, kdy se v jedné její struktuře (bílé houbovité dřeni) tvoří protilátky, a dále napomáhá rozkladu červených krvinek (erytrocytů), kdy dochází k třídění krvinek na zdravé a poškozené. Ty poškozené zanikají pohlcením v další struktuře sleziny (červené dřeni) a ty funkceschopné jsou dále využívány organismem. Rovněž odpovídá za rozvod živin získaných trávením a hospodaření s tělesnými tekutinami.

Snížená funkce sleziny

Omezená funkčnost sleziny se podle stránek ČPZP projevuje např. zvýšenou chutí na sladké, příp. nechutenstvím. Mezi další projevy lze zařadit bolest břicha po jídle, průjem, otok dolních končetin, potíže při močení, slabost, nažloutlou pokožku, napětí a plnost v břiše, absence pocitu žízně, málomluvnost, výtoky, bílý povlak na jazyku, pocit tlaku v hlavě, pocit těžkých končetin, hořko v ústech nebo malé množství žluté moči.

Vyšetření sleziny

Slezinu lékař může vyšetřit pohmatem, přičemž slezina v normálním stavu není hmatatelná, kdežto zvětšená slezina ano. Vyšetření sleziny je možné doplnit o RTG v případě, že to použitý přístroj umožňuje; sonografické vyšetření; splenoportografii, což je RTG vyšetření krevního řečiště za použití kontrastní látky aplikované do sleziny; nebo CT vyšetřením, což je další ze zobrazovacích technik.

Nemoci sleziny

Mezi nejčastější onemocnění sleziny patří splenomegalie, nebo-li zvětšení sleziny. Podle stránek www.celostnimedicina.cz je symptomem některých druhů onemocnění, např. leukémie, Hodgkinova lymfomu, pravé polycytemie, hepatitidy, infekční mononukleózy či jaterní cirhózy. Dále podle stránek www.uzis.cz sem řadíme hypo/hypersplenismus,chronickou kongestivní splenomegalii, absces a cystu sleziny či infarkt sleziny.
I slezinu mohou zasáhnout nádory, mezi nimiž zmiňme hemangiom, lymfangiom, hemangiosarcom, lymfangiosarcom, Hodgkinovu nemoc.

Posílení sleziny

Pro podpoření funkcí sleziny je možné používat potravinové doplňky obsahující železo, současně s ním je doporučeno užívat vitamin C. Další možností je vitamin E; B12 + kyselina listová; zinek.
Z přírody lze čerpat podpůrné složky pro obnovení funkčnosti sleziny z kopřivy či pampelišky, kdy na stránkách www.honzakrkonos.cz doporučují z těchto bylinek připravovat čaje. Podle stránek www.pruvodcevyzivou.cz je doporučována i detoxikace sleziny,

k čemuž je možné použít výtažky z mořských řas, opuncii, bylinu Vilcacora, omega 3 nenasycené mastné kyseliny, nebo čaje.

Na týchž stránkách je doporučováno jíst jáhly, pohanku, rýži, oves, brambory, ovoce, javorový sirup jako sladidlo, vařenou nebo dušenou zeleninu či luštěniny.



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *