Šalvěj a její účinky

šalvěj a její účinky

Pro dnešní den se v našem zájmu objevila další z léčivých bylinek, tentokrát šalvěj, kterou musela vypít Saxana, aby směla zůstat v lidském světě. Více v našem článku Šalvěj a její účinky.

Lidové názvy šalvěje

Lidové názvy šalvěje jsou babské ucho, vlčí chvost, kodice aj.

 

Výskyt šalvěje

Šalvěj se do naší země dostala kolem 9. století.
Šalvěj lékařská se u nás pěstuje na zahradách, v průměru dosahuje výšky kolem 50 cm, má fialové květy. Jistý druh šalvěje, šalvěj luční, můžeme najít i na loukách a pastvinách. Účinnější je však šalvěj lékařská. Šalvěj pěstujeme na slunných místech, je nutno ji chránit před zimou.

 

Obsažené látky v šalvěji

Podle Wikipedie obsahuje šalvěj 1,5 až 3 % silice, která je směsí thujonu, salviolu, kafru, eukalyptu a borneolu. Dále 4 % tříslovin, saponiny, hořčiny, oxyterpenové kyseliny, estrogenní hormony a amid kyseliny nikotinové, plus další složky.
Právě pro obsažený thujon není doporučeno užívat velké množství šalvěje.

 

Thujon

Tato látka patří mezi neurotoxické jedy, ve vysokých dávkách způsobuje podráždění žaludku a střev, může způsobit halucinace, zimnici, třes, návaly horka, nevolnost. V případě těžkých otrav se dostavují křeče, po kterých následuje celková ochablostbezvědomí, které může vést k úmrtí.
Thujon je obsažen i v pelyňku, který se používá pro výrobu absintu.

Šalvěj a její účinky

Šalvěj zmírňuje nadýmání, s její pomocí podpoříme vylučování žluče a moče, čaje z ní odstraňují pocení, v případě kojících žen snižuje tvorbu mléka a pomáhá při nepravidelné menstruaci, cukrovce či astmatu. Rovněž pomůže v boji s gynekologickými záněty,  záněty trávicí soustavy, močových cest. Užívání oleje s výtažky šalvěje prý pozitivně ovlivňuje krátkodobou paměť.
Je možné ji užívat jako kloktadlo při angínách a bolestech v krku, bolestech zubů, krvácení dásní či při výskytu aftů. Často je doporučována zubaři při vytržení zubu. Ve formě obkladů ji lze využít k dezinfekci a snazšímu hojení různých poranění a zánětů. Snižuje tvorbu lupů.

Užití šalvěje

Čaj

2 – 3 lžičky šalvěje zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 min louhovat a pijeme 1 – 2 šálky vlažného nápoje denně. V případě odstranění pocení, pijeme čaj po lžících každé 2 hodiny. Pro případné odstranění nočního pocení pijeme 1 šálek studeného nápoje večer.

 

Tinktura

50 g šalvěje zalijeme 500 ml kvalitního alkoholu, necháme po 10 dní v uzavřené lahvi odstát na místě mimo dosah slunečních paprsků při pokojové teplotě, občas promícháme. Následně užíváme 20 – 30 kapek na lžíci vody 3x denně proti pocení.

 

Prášek

Usušené šalvějové listy rozdrtíme na prášek a užíváme 3x denně na špičku nože v případě, že se chceme zbavit průjmu, nechutenství či žaludečního kataru.

 

Obklady

2 – 3 lžičky šalvěje zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme vylouhovat a na obklady používáme vlažný nálev.

 

Koupel

200 g šalvěje zalijeme 1 litrem vody, krátce povaříme a necháme louhovat. Odvar se přidává do koupele.

 

Ocet

Do vhodné lahve nasypeme po hrdlo květy šalvěje luční, až nad květy zalijeme octem a necháme stát na slunném/teplém místě po dobu 14 dní.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *