Poruchy štítné žlázy u psa

Poruchy štítné žlázy u psa

Nemoci se nevyhýbají ani našim psím mazlíčkům. V řadě případů pomůže veterinář a vhodně naordinovaná léčba.

Poruchy štítné žlázy u psa

Mezi nejčastější onemocnění endokrinního systému patří hypotyreóza – snížená schopnost tvorby hormonu štítné žlázy (tyroxinu). Toto onemocnění postihuje jak štěňata, tak starší psy. Náchylnější k němu jsou velká plemena (howavard, dobrman, retriever), u malých plemen je vzácnější (yorkshirský teriér, jezevčík).

Příznaky tohoto onemocnění jsou dlouhodobějšího charakteru, jen zřídka se objeví během několika hodin, příp. dnů. Mezi hlavní příznaky patří rychlé vyčerpání, ospalost, nechuť chodit na procházky, slabost, pes se zdržuje v teplých místech a špatně nese chlad, nekvalitní srst (suchá, matná, lomivá, řídnoucí, místy vypadává),  špatná tvorba a kvalita drápků, zhoršená hojivost ran. Nemají takový apetit jako dřív, a přitom přibírají na váze, zkracování až úplné vynechání říje, občas se vyskytuje vyšší příjem tekutin a častější močení.

Diagnostika hypotyreózy není nijak zvlášť složitá, je založena na stanovení tyroxinu v krvi. Léčba je doživotní a neměla by být příliš nákladná. Jde o podávání tablet, které obsahují syntetický tyroxin, vašemu miláčkovi. Abychom předešli nežádoucím účinkům, podává se z počátku nižší dávka, která se poté zvýší na dávku terapeutickou. Po celou dobu léčby je vyžadována spolupráce s veterinářem.

Některé příznaky vymizí během několika týdnů, jiné až po několika měsících. Je nutno však podotknout, že již po měsíci se pacientův stav viditelně zlepšuje, je živější a hravější. Psi poruchou tvorby tyroxinu dokáží žít plnohodnotný život.

Ať se vašim čtyřnohým miláčkům nemoci vyhýbají obloukem.

Poruchy štítné žlázy u psa
5 (100%) 3 votes


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *