Podlahové topení cena za m2. Drahý komfort?

Podlahové topení cena za m2

V posledních letech vzrostla obliba podlahového topení jak pro nové tak rekonstruované obytné prostory. Jednoznačným lákadlem je možnost dát konečně sbohem studeným nohám. Skutečně to ale stojí za to? Více v našem článku Podlahové topení cena za m2.

Prvotní nadšení – podlahové topení a zdraví

Člověka toužícího po teplu domova není těžké na podlahové topení nalákat, protože co víc si přát než teplo od nohou i bez asexuálních bačkor, útulné obytné prostory, ve kterých nezaclání ohyzdné radiátory vyluzující strašidelné zvuky, na které se akorát chytá prach a představují nebezpečí spálení pro děti i domácí mazlíčky. Podlahové topení se jeví jako ideální řešení pro tyto problémy.

Pečlivé rozmýšlení podlahového topení

Abychom se skutečně mohli těšit ze všech výhod podlahového topení, musíme si dát pozor na pár věcí a nepodlehnout pokušení co nejvíce ušetřit. Jednak musíme zvolit vhodnou podlahovou krytinu. Mezi možnostmi je lino, dlaždice, plovoucí podlaha. Linoleum je nejlevnější z variant a pokud vybereme kvalitně zpracovaný motiv, určitě nebudeme litovat. Trochu komplikovanějsí už můžou být dlaždice, které jsou rovněž doporučovány jako vhodné v kombinaci s podlahovým topením. Dlaždice samy o sobě mají tendenci studit, čili v době ukončení či před začátkem topné sezóny můžeme dosáhnout právě opačného efektu než noh pěkně v teploučku.

Dále si musíme uvědomit, že vytápění místností výhradně podlahovým topením omezuje používání koberce, který by to teplo z podlahy „nepustil“. To znamená, že se budeme muset obejít bez dekoračních předložek u postele, hracích koberečků pro děti a volit tenký koberec v kombinaci s vhodnou technologií topení.

Obyvatelé dřevostaveb a nízkoenergetických domků uvádí, že v jejich případě není podlahové topení potřeba, protože samotný podklad podlahy je ze dřeva a výborně izoluje a podlaha v radiátorem vytopené místnosti vůbec nestudí.

Poslední věcí, na kterou nesmíme zapomenout je, že pokud máme v plánu kombinovat podlahové s klasickým topením, musíme mít dvouokruhový kotel, jehož pořizovací cena je o něco vyšší. Teplota vody určená do podlahového topení má totiž dosahovat 30 – 40 stupňů, zatímco voda v radiátoru má až 70. Pokud bychom měli pouze jeden okruh, budeme v místnosti s radiátorem nepochybně klepat kosu.

Podlahové topení cena za m2

Existují samozřejmě různé druhy technologického zpracování podlahového topení v domě. Nejlevnější alternativou je topný kabel v betonu za 170 kč/m2, který můžeme přikrýt tenkým kobercem. Dražší je topná fólie, která se pohybuje okolo 500 kč/ m2.

Je samozřejmě na každém, aby posoudil své priority a rozhodl se pro topení, které bude nejlépe reflektovat jeho potřeby.

Ať je vám teplo!

Podlahové topení cena za m2. Drahý komfort?
5 (100%) 2 votes


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *