Pásový opar a jeho léčení

Opar, též herpes, je světově nejrozšířenějším infekčním onemocněním. Podle místa výskytu rozlišujeme:

  • opary v oblasti tváře – zodpovědnost za něj nese Herpes simple virus 1 (HSV 1); nejčastějším oparem této kategorie je ten na rtu
  • genitální opar – za něj je zodpovědný HSV 2
  • pásový opar – zodpovědný za tento typ oparu je virus Varicella zoster, který je také příčinou planých neštovic

My se detailněji podíváme právě na pásový opar (herpes zoster).

pásový opar a jeho léčbaObrázek převzat ze stránek www.healthhype.com

Jak vzniká pásový opar a jeho výskyt

Při prvním propuknutí nákazy virem Varicella zoster člověk onemocní planými neštovicemi. Ty si většina z nás prodělala v dětském věku. Tento virus má schopnost se ukrýt do některých buněk a při oslabení organismu, ať už větší fyzická zátěž, stres, bouřlivější průběh nemoci, delší pobyt na slunci apod., se proberou k životu a způsobují pásový opar.
Toto onemocnění se může velmi zřídka opakovat a postihuje lidi každého věku, převážně starší osoby, u nichž bývá průběh onemocnění bouřlivější.

Příznaky pásového oparu

Základním příznakem provázejícím toto onemocnění je tvorba puchýřků tvořících pás, které jsou bolestivé. Bolest může tuto nemoc provázet po dobu než odezní kožní příznaky, ve formě komplikací se může vyskytovat déle. Puchýřky nevznikají najednou, ale postupně, je tedy možno na malé ploše těla pozorovat jejich různá stádia.
Před vznikem patrných kožních příznaků se mohou projevit některé doprovodné příznaky, které nejsou pro toto onemocnění charakteristické.

Diagnostika a léčba pásového oparu

Nemoc může diagnostikovat praktický lékař, při bouřlivějších projevech onemocnění je vhodná hospitalizace na infekčním oddělení. Pokud se podchytí nemoc v počátcích a léčba probíhá bez komplikací, léčí se pásový opar přibližně týden. Pro prokázání nákazy virem Varicella zoster je možné provést sérologické vyšetření.
K léčbě se používají antivirotika, analgetika (proti bolesti) a protizánětlivé prostředky. Antivirotika je možno užívat ve formě tablet nebo nitrožilně v infuzi.

Pásový opar a těhotenství

Pokud žena onemocnění pásovým oparem v prvních třech měsících těhotenství, způsobuje ojediněle tento virus vývojové vady mozku, končetin nebo očí. Jestliže žena onemocní v posledních týdnech před porodem, může se u novorozence vyskytnout typická vyrážka. Vážnější je průběh při onemocnění těsně kolem porodu, kde kromě předchozích rizik nastupuje ještě riziko zánětlivého postižení mozku nebo sítnice.
K léčbě se využívají pudry, při bouřlivějším průběhu přicházejí na řadu antivirotika. Pokud žena onemocnění těsně v blízkosti termínu porodu, aplikují se imunoglobuliny (protilátky).

Pásvý opar a jeho léčení

Pásový opar a jeho léčení
4.5 (90%) 2 votes


1komentářů u “Pásový opar a jeho léčení”

  1. DOBRÝ DEN,MAMINKA MĚLA PÁSOVÝ OPAR NA POLOVINĚ TVÁŘE,NA KRKU,NA HRUDI.BYLA NA INFEKČNÍM,NA POHOTOVOSTI,NECHTĚLA LEŽET V NEMOCNICI,TAK SE LÉČILA DOMA.NASADILY JÍ LÉKY,POTÍRALA SI TO ROZTOKEM HYPERMANGANU.TEPLOTU NEMĚLA,UŽ SE TO TÉMĚŘ ZHOJILO,MÁ TAM ČERVENÉ FLEKY,ALE POŘÁD JÍ TO BOLÍ,ŘÍKÁ,ŽE JÍ TO PÍCHÁ AŽ TRHÁ,NEMŮŽE SPÁVAT.MAMINCE TED BUDE V BŘEZNU 80 LET.PROSÍM O RADU.JEJÍ P. LÉKAŘKA JÍ ŘEKLA,ŽE AŽ SE JÍ TO ZHOJÍ,TAK JI POŠLE NA PLÍCNÍ.DĚKUJI.POPELKOVÁ-DCERA.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *