Jak na odčervení psa – dávkování, léky, štěnata, přírodní odčervení

Odčervování psa patří k pravidelným chovatelským úkonům, v tomto článku se tedy budeme zabývat odčervením psa. Správně by se mělo provádět na základě předchozího vyšetření trusu. V případě pozitivního nálezu by se měl pes odčervit, a po nějaké době znovu. Mezi chovateli je zažita představa, že by se mělo odčervovat jednou za půl roku, protože tableta psa ochrání. Jedná se o mýtus, ve skutečnosti tableta působí pouze na dospělé parazity psa a to po dobu 24 hodin.odčervení psa

odčervení psa dávkování, jak často na odčervení psů

Mezi chovateli je zažita představa, že by se mělo odčervovat jednou za půl roku, protože tableta psa ochrání.

Nejčastější endoparazité psa

Mezi nejčastěji se vyskytující endoparazity psa , tj. vnitřní parazity, patří škrkavky a tasemnice.

Škrkavky

škrkavka psí

Napadení těmito oblými červy se nazývá toxokaróza. Obrázek škrkavky psí převzat ze stránek www.kynologicka-encyklopedie.cz. Škrkavky jsou 6 – 15 cm dlouzí červi, kteří se vyskytují v tenkém střevě vašeho psího miláčka. Vylučují vajíčka, která odcházejí ven v trusu psa, kde dozrávají a stávají se zdrojem nákazy pro další živočichy, i člověka. Po pozření zralých vajíček se ve střevech psa líhnou larvy, které se dostávají přes střevní sliznici a následně putují tělem psa.

Tasemnice

 

tasemnice

Obrázek tasemnice převzat ze stránek www.planina.cz. Tasemnice řadíme mezi ploché červy osídlující tenké střevo psího mazlíčka. Rozmnožují se pomocí vajíček, která jsou postřehnutelná ve stolici. Aby došlo k ukončení vývoje tohoto parazita, využívá k tomu mezihostitele, např. z blechy na psa, který může tasemnici přenést na člověka.

Symptomy začervení

Příznaky začervení nejsou zcela specifické, může se vyskytovat nechutenství, ubývání na váze, průjem nebo zvracení po jídle, matná srst či kašel.

Přípravky k odčervení, přípravky na odčervení psů

K odčervení vašeho psího kamaráda můžete použít některou z následujících forem antiparazitikpasta, která je vhodná zejména pro štěňata, tablety či spot on, což je ampulka s tekutinou.
Na trhu je nepřeberné množství značek mezi nimiž můžete vybírat, ve většině případech jsou vázány na hmotnost zvířete. Pokud se rozhodnete odčervovat tabletami, budete potřebovat jiné množství pro psa hmotnosti 5 kg nebo 45 kg. Je vhodné po nějaké době odčervovací přípravky obměňovat z důvodu možnosti vzniku rezistence parazitů na přípravek.

Čtěte také o poranění páteře u psa.

Jak odčervovat štěně

První odčervení provádíme ve 2 týdnech, poté vždy za další 2 týdny provedeme 2. – 6. odčervení, tzn. ve 4, 6, 8, 10 a 12 týdnech. Jakmile štěně dosáhne 3 měsíců, odčervujeme každé 3 měsíce až do 1 roku štěněte, tedy v 6, 9 a 12 měsících.

Jak odčervovat dospělého psa

Odčervení psa by mělo probíhat po rozboru stolice. Pokud je nález pozitivní, provedeme odčervení okamžitě a po 2 týdnech zopakujeme. Měl by následovat další rozbor. Pokud je výsledek negativní, odčervení není nutné, v případě dalšího nálezu postup opakujeme.

Reakce psa na odčervení

Reakce psů na odčervení se liší. Některý jej přejde bez příznaků, jiný může být malátný, projevuje se u něj nechuť k jídlu, ev. i pití. Mnohdy se odčervení projeví na psovi průjmem.

Přírodní odčervení psa

Při hledání přírodních způsobů odčervení pro psí kamarády jsem narazila na přírodní přípravek, který lze zakoupit na různých internetových stránkách. Jedná se o odčervovací byliny pro psy, k dostání v různých cenách v závislosti na zakoupeném množství.
To, co je doporučováno jako odčervovací přírodní léčba pro lidi (česnek, cibule, pelyněk atd.) nemusí být nejlepší volbou pro vašeho mazlíčka, protože byť patří česnek či cibule mezi hojně diskutované prostředky pro odčervení psa na internetových fórech, názory na jejich účinnost/škodlivost na psa se různí.
Úvodní obrázek převzat ze stránek www.bioveta.cz.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *