Očkování – Klíšťová encefalitida

Očkování - Klíšťová encefalitida

Očkovat ano či ne?

Očkování – Klíšťová encefalitida

 

Klíště obecné

Klíště obecné je druh roztoče, který je zařazen do čeledi Klíšťatovití. Živí se sáním krve plazů, ptáků či savců. U těchto tvorů jsou samičky větší jak samečci. Jejich tělo je složeno z hlavové části a vlastního těla, dospělci mají 4 páry nohou, zatímco larvy jen 3 páry.

Klíště obecné je nejen parazit, ale může být i přenositelem infekčních chorob jako je klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza.

 

Lymská borelióza

Přenositelem této nemoci nejsou striktně jen klíšťata, ale může jím být i jiný krev sající hmyz, např. komár. Inkubační doba této infekce se pohybuje v rozmezí 2 až 32 dní. Mezi prvotní příznaky patří rozrůstající se červená skvrna s blednoucím středem v okolí vpichu, která se nemusí vždy projevit. Dostavuje se únava, bolesti svalů a kloubů, bolest hlavy nebo horečka, mnohdy připisované chřipce. Pokud se lymská borelióza nezačne včas léčit, postihuje nervový a kardiovaskulární systém.

V počátcích léčby je nasazen penicilin, v případě neúspěšné léčby, pokročilého stádia, ev. přecitlivělosti na penicilin se podává např. doxycyklin. Vše naordinuje ošetřující lékař. V případě prodělání této infekce nesmí pacient 2 roky darovat krev.

 

Klíšťová encefalitida

Toto infekční onemocnění je přenášeno klíšťaty a napadá mozek a mozkové blány. Inkubační doba je odhadována v rozmezí 7 – 14 dnů, ale může být i delší. Obecně je konstatováno, že nemoc mívá bouřlivější průběh u dospělých jedinců než u dětí. Po prodělání nemoci člověk s „normálním“ imunitním systémem získává imunitu proti prodělanému typu infekce, mnohdy i typům příbuzným. Nutno podotknout, že takto získaná imunita není trvalá.

Jedná-li se o mírnější průběh infekce, pak se dostavuje bolest hlavy a zvýšená teplota. V případě závažnějšího průběhu se jedná o prudkou bolest hlavy a vysoké horečky, dezorientaci, strnutí šíje apod. Při závažnějším průběhuklíšťové encefalitidy mohou zůstat trvalé následky jako je ochrnutí atd.

Nejlepší léčbou je prevence, kterou je v tomto případě očkování. To nezahrnuje všechny typy této infekce, ale séra jsou vyrobena na základě obývaných oblastí.

 

Očkování

Očkování není limitováno věkem, je tedy možné očkovat jak děti, tak seniory. Vhodné je pro lidi často se vyskytující v přírodě, např. cyklisty, turisty, osoby účastnící se dětských táborů atd.

Očkování probíhá ve 3 dávkách, přičemž druhá má následovat 1 – 3 měsíce po dávce první a třetí dávka se očkuje 5 – 12 měsíců po druhé.

Nejedná se o nijak převratně drahé očkování, i přesto je v ČR očkováno cca 25 % populace, zatímco v Rakousku je to kolem 90 % (zdroj: www.hledamzdravi.cz). A kolik přispívají zdravotní pojišťovny? Podle webu www.pozorkliste.cz je situace následovná:

 

111 – Všeobecná zdravotní pojišťovna – dítě, dospělí až 500,-

201 – Vojenská zdravotní pojišťovna – děti 1/3 nákladů na 3 očkovací dávky (přeočkování plně hrazeno)/dospělí až 450,-

205 – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna – děti až 1500,-/dospělí až 500,-

207 – Oborová zdravotní poj. zam. bank, poj. a stav.- dítě, dospělí 300 – 1500,-

209 – Zaměstnanecká pojišťovna Škoda – dítě, dospělí až 500,-

211 – Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR – dítě až 1800,-/dospělí až 600,-

213 – Revírní bratrská pokladna, zdrav. pojišťovna – dítě, dospělí až 1000,-

 

 



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *