LED žárovky – jak vybrat

LED žárovky - jak vybrat
Svítíte doma klasickými žárovkami a přemýšlíte, že byste místo nich pořídili LED? Ty mají oproti klasickým žárovkám řadu výhod. Snižují náklady na energii, mají delší životnost a jsou odolnější. Jste již rozhodnuti o změně, ale stále tápete, jak vybrat vhodnou LED žárovku? Náš článek Vám snad trochu pomůže.

LED žárovky – jak vybrat

Jako první bychom měli kontrolovat velikost závitu/patice, musí se shodovat se svítidlem. E27 značí klasický velký závit, E14 zase klasický malý závit, GU10 je pro bodové zdroje.
Pro výběr LED žárovek není rozhodující její spotřeba ve wattech, ale svítivost, též světelný tok v lumenech. Podle EU mají klasické žárovky následující svítivost:
Klasické žárovky                   Úsporné žárovky
100 W                                   1300 – 1530 lumenů
75 W                                     920 – 1060 lumenů
60 W                                     700 – 810 lumenů
40 W                                     410 – 470 lumenů
25 W                                     220 – 250 lumenů
Chceme-li tedy nahradit 40W klasickou žárovku, budeme v obchodě požadovat úspornou žárovku o svítivosti 470 lumenů.
Dalším kritériem, podle něhož si budeme vybírat žárovku, je barva světla. LED žárovky se vyskytují ve 3 barvách – teplá bílá (má žlutý odstín, vhodná pro relaxaci), denní bílá a studená bílá (barva vyzařovaného světla je srovnatelná se zářivkou a je vhodná do míst, kde se potřebujeme soustředit).
V neposlední řadě by nás měl zajímat úhel svícení. Ten vybíráme podle toho, k jakému účelu žárovku pořizujeme. Taky bychom si měli proměřit stávající žárovku, za níž budeme pořizovat LED, aby se do svítidla vešla. Některé LED žárovky, hlavně ty výkonnější, bývají robustnější než klasické žárovky.
LED žárovky – jak vybrat
4.33 (86.67%) 6 votes


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *