Kyselina listová před otěhotněním

Ptyalismus - slintání během těhotenství

Kyselina listová se řadí mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Je vhodná pro správnou krvetvorbu, hojení ran a napomáhá správnému růstu a vývoji plodu, zejména jeho nervové soustavy. Je proto velmi vhodné ji v průběhu těhotenství, ba dokonce již nějakou dobu před plánovaným otěhotněním doplňovat. Pokud plánujete početí dítěte nebo již jste v požehnaném stavu, váš gynekolog Vám zajisté tento vitamin doporučí. 

Kyselina listová před otěhotněním

Jak již samotný název napovídá, je hojně zastoupená v listové zelenině (špenát, růžičková kapusta, saláty, zelí, květák, brokolice..), ale i dalších potravinách, např. celozrnné pečivo, ovesné vločky, maso (zejména játra) atd. U zeleniny a masa je třeba brát v úvahu, že tepelným opracováním o většinu tohoto vitaminu přijdeme, proto není vhodné spoléhat pouze na jeho doplňování ze stravy, ale podporovat jeho příjem potravinovými doplňky.

Jak již bylo uvedeno výše, kyselina listová slouží jako prevence defektů nervové soustavy (přesněji neurální trubice) plodu, zejména se jedná o rozštěp páteře (spina bifida) a anencefalii. Anencefalie končí ve většině případech samovolným potratem, v případě, že plod přežije a dojde k porodu, umírá nějakou dobu po něm. Rozštěp páteře má řadu forem, s některými lze žít.

A jaké dávky tedy užívat, abyste plod chránili? Podle stránek www.maminkam.cz je vhodné před otěhotněním užívat 400 μg denně již několik měsíců před plánovaným otěhotněním. Jelikož je však většina těhotenství neplánovaných, doporučují zde tuto dávku užívat všem ženám v produktivním věku. V průběhu těhotenství 600 μg denně, alespoň první 3 měsíce. Existují však výjimky, kdy může lékař přikročit k vyšším dávkám kyseliny listové.

Kyselina listová před otěhotněním
4.5 (90%) 8 votes


1komentářů u “Kyselina listová před otěhotněním”

  1. chtela bych se zeptat tehotna jeste nejsem a koupila jsem si kyselinu listovou 800 ug jestli to muzu brat brat kazdy den nebo ne dekuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *