Krev a krevní skupiny

krev a jeji skupiny

„Ta Anežka má modrou krev.“ bývalo možné občas postřehnout. Ale co je krev a jakou má vlastně barvu? Tohle a mnohem více se dozvíte v následujícím článku.

Krev je tekutá tkáň červené barvy, která neustále koluje naším tělem.

Složení

Krev je složena z plazmy, což je nažloutlá tekutina, jejíž většinu objemu tvoří voda, zbytek pak organické látky. Vyjma plazmy tvoří krev ještě buňky:

  • červené krvinky – erytrocyty

hlavní funkce spočívá v přenosu dýchacích plynů; v krvi mužů je obsaženo více erytrocytů než u žen; hlavní složkou je hemoglobin, který je přenašečem kyslíku; tvoří se v kostní dřeni a odbourávány jsou zejména ve slezině; životnost kolem 120 dnů

  • bílé krvinky – leukocyty

tyto buňky hrají důležitou roli pro fungování imunitního systému; v krvi je jich podstatně menší množství než v případě červených krvinek; pokud dochází k rakovinnému bujení na tkáni, z níž se tvoří lekocyty, mluvíme o leukemii

  • krevní destičky – trombocyty

hrají zásadní roli při stavění krvácení a srážení krve; vznikají v kostní dřeni; pro jejich počet není rozhodující věk ani pohlaví;jejich životnost je v průměru 10 dní

Krevní skupina

Krevní skupina popisuje vlastnosti červených krvinek člověka. Mezi nejdůležitější dělení krevních skupin patří klasifikace AB0 a Rh faktor.

Krev pomocí krevních skupin rozdělil vídeňský vědec Karl Landsteiner r. 1901. Objevil však pouhé 3 skupiny (A, B a C, současná 0). Za tento průlomový objev 20. století mu byla roku 1930 udělena Nobelova cena v oboru fyziologie a lékařství. Roku 1907 je nezávisle na dalších vědcích objevena i 4. skupina vykazující znaky skupiny A i B, a to českým lékařem Janem Jánským. Ten podporoval dárcovství krve a proto se na Slovensku a v ČR uděluje dárcům krve Jánského plaketa.

Zajímá vás, na základě čeho se určují krevní skupiny? Tak neváhejte a čtěte dál.

Membrány červených krvinek jsou „osázeny“ antigeny, tzv. aglutinogeny. Pokud se účastní reakce, dochází ke shlukování, tzv. aglutinaci krve. Nejvýznamnějšími aglutinogeny jsou A a B. V závislosti na přítomnosti některého z těchto aglutinogenů usuzujeme na krevní skupinu.

skupina A – vytváří se aglutinogen A

skupina B – tvoří se aglutinogen B

skupina AB – tvoří se oba aglutinogeny

skupina 0 – nevytváří se žádný aglutinogen

Příslušnost k jednotlivému Rh faktoru ovlivňuje přítomnost aglutinogenu na červených krvinkách. Pokud je přítomen, pak člověk přísluší k Rh+, říkáme, že je člověk Rh pozitivní, pokud přítomen není, pak má jedinec Rh-, je Rh negativní.



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *