Karpální tunel

Karpální tunel

Máte sedavé zaměstnání a navíc většinu pracovního času pracujete na počítači? Pak vás může postihnout syndrom karpálního tunelu. Ten se vyvíjí častěji u žen než u mužů.

Karpální tunel

Syndrom karpálního tunelu se řadí mezi nejčastější útlakové syndromy horních končetin. Je způsobem utlačováním středového nervu v zápěstí, kde se vyskytuje oblast karpálního tunelu. To může být zapřičiněno úrazem zápěstí, zánětem šlach a vazů této oblasti, chronickým přetěžováním či při revmatismu.

Karpální tunel
zdroj: mladazena.maminka.cz

Na stránkách cs.wikipedia.org jsou uváděny následující příznaky – mravenčení, snížená citlivost, pálení, trnutí a bolesti prstů rukou, mnohdy i v klidovém stavu, výjimkou není bolest při spánku. Podle serveru nemoci.vitalion.cz můžou bolesti vystřelovat až do ramene či hlavy. Vyskytnout se mohou i otoky zápěstí či prstů.

Karpální tunely na rukou je možné spolehlivě diagnostikovat metodou EMG. Toto vyšetření absolvujete u neurologa. Jedná se o metodu, která monitoruje rychlost přenosu vzruchu nervem. Při syndromu karpálního tunelu je zřejmé zpomalení.

 

Léčba karpálního tunelu

V počáteční fázi je postižení vratné, v pokročilejších fázích je nutno přistoupit k operačnímu řešení. Důležité je, aby se člověk snažil předejít vzniku tohoto onemocnění. Jelikož postihuje nejčastěji lidi často pracující na PC, byly vyvinuty různé ergonomické pomůcky, aby bylo zápěstí v rovině s předloktím. Potíže by měly zmírnit i studené obklady. Často je zápěstí znehybněna ortézou nebo dlahou. Jako podpůrná léčba jsou předepisovány různé léky s protizánětlivým a analgetickým účinkem, či léky na uvolnění svalového napětí. Také jsou doporučovány potravinové doplňky, např. vitamin B6. Pacienti s karpálním tunelem jsou posíláni na rehabilitační cvičení.

Pokud konzervativní léčba nezabere, přistupuje se k léčbě operativní.

 

Operace karpálního tunelu

Operace se na většině pracovišť provádí v lokální anestezii a není nikterak časově náročná, zabere kolem 30 min. Cílem operace je minimalizovat tlak na nerv, čehož se nejčastěji docílí přetnutím příčného zápěstního vazu. To se provádí technikou otevřenou, která je prováděna na většině pracovišť, kdy se do dlaně provede kolem 2,5 cm velký řez, přes který se operatér dostane k vazu. Druhou možností je endoskopická technika, ta je šetrnější a jizvy jsou menší, ale není hrazena ze zdravotního pojištění.

Ustoupení potíží je možno pocítit již během 2 dnů od operace. Rána se hojí cca 2 týdny, plné zatížení ruky se očekává až po cca 3 měsících.

 

Karpální tunel
5 (100%) 2 votes


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *