Jak vypadá svrab u člověka

jak vypada svrab u cloveka

Kvůli dotazu některého z čtenářů jsme se rozhodli reagovat a publikujeme článek zabývající se svrabem, více již v článku Jak vypadá svrab u člověka.

Jak vypadá svrab u člověka

Svrab

Původcem tohoto onemocnění je roztoč, přesně zákožka svrabová. Škodlivé jsou pouze samičky, které se zavrtávají do kůže a vytvářejí v ní chodbičky. Do nich posléze kladou vajíčka, z nichž se líhnou larvy, které dospívají na pokožce a celý proces se opakuje.

Zákožka svrabová přežívá v průměru 5 týdnů, během této doby je schopná naklást 40 – 50 vajíček. Mimo lidské tělo je velice náchylná, přežívá cca 2 dny.

Příznaky svrabu – projevy svrabu

Pokud je člověk nakažen tímto parazitem poprvé, nemusí se nemoc projevit okamžitě, ale i s odstupem několika týdnů. Prvotním projevem nemoci je svědění, které sílí. Zhoršuje se se zvyšující se teplotou lidského těla (např. pod peřinou), protože ta zvyšuje fyzickou aktivitu zákožky svrabové. Abnormální teploty, např. v sauně nebo pod bodem mrazu zákožce neprospívají, vedou k jejímu úhynu. Dalším příznakem jsou dříve uváděné chodbičky v kůži. Ty můžou být dlouhé několik mm až několik cm. Mezi sekundární projevy patří poranění pokožky způsobené škrábáním nebo pupínky. Nejoblíbenějšími místy zákožek jsou ty s jemnou kůží – prostory mezi prsty, loketní a kolenní jamka, zápěstí, okolí prsních bradavek a genitálu apod.

Přenos svrabu

A jak se můžete svrabem nakazit? Nejčastějším způsobem je opakovaný dlouhodobý a těsný kontakt s nakaženou osobou. Méně často se jedinec nakazí používáním společného ložního prádla, spodního prádla, příp. ručníků infikované osoby. Jistým způsobem rizikové jsou prostory s vysokým výskytem lidí a nižší úrovní hygieny (výměna povlečení, úklid…) jako jsou ubytovny, věznice, uprchlické tábory.

Léčba svrabu

Diagnostika svrabu se provádí u kožního lékaře, který v případě potvrzení nákazy zahájí příslušnou léčbu. Cílem léčby je likvidace parazitů, zhojení pokožky a zamezení dalšího šíření tohoto parazita. K léčbě se používají různé masti z látek hubících svrab, kterými si člověk potírá po koupeli a důsledném osušení celé tělo. Tyto masti obyčejně působí 12 – 24 hod, pak je nutné aplikaci opakovat a vyměnit prádlo, včetně toho ložního.

Velmi důležité je vydezinfikovat domácnost nakaženého.

Je zapotřebí vyvařit a vyžehlit veškeré ložní a spodní prádlo, vyměnit vše, co v poslední době nosil, boty nevyjímaje. To, co nelze vyvařit, je možné postříkat insekticidními přípravky, příp. zabalit do pytlů a aspoň 2 dny nechat ležet, svrab zahyne hlady. Poté se vše z pytlů vypere a může se znovu používat.

Svrab foto

Svrab foto
Svrab foto
Jak vypadá svrab u člověka
4.14 (82.86%) 7 votes


1komentářů u “Jak vypadá svrab u člověka”

  1. Dobry den ma pritelkyne ma neco podobneho co je na obrazku ma pupinky vedle sebe u sebe proste jak koli jsou i za sebou prvne jsme si mysleli ze to muze byt i stenice, blecha ale pak sem to ukazal svemu kamaradovi a ten mi rekl.ze byl ve vezeni a ze chlapy meli neco podobneho kdyz si to pritelkyne rozskrabe tece ji s toho hnis a proste nevime od ceho to je prosim vas kontaktuj te me na moji emailovou adresu Cvaktucka@gmail.com dekuji Tucka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *