Jak snížit cholesterol

jak snížit cholesterol
Cholesterol se v jisté míře vyskytuje v lidském těle. Je nedílnou součástí biologických membrán, slouží k syntéze řady hormonů a vitaminu D, pomáhá zpracovat tuky.

Jak snížit cholesterol

Do organismu jej dodáváme stravou, z části je sám syntetizován v našem těle, z části v játrech, střevech nebo nadledvinách.  Ve zvýšené míře však představuje určitá zdravotní rizika, především kardiovaskulárního charakteru.
Cholesterol se v krvi přenáší vázaný na proteiny, vytváří s nimi tzv. lipoproteiny. Rozlišujeme 3 třídy lipoproteinů v závislosti na jejich hustotě – vysokodenzitní lipoprotein (HDL), též „hodný“ cholesterol, nízkodenzitní lipoprotein (LDL), neboli „zlý“ cholesterol a velmi nízkodenzitní lipoprotein. Pro posouzení zdravotního stavu bychom měli znát hladinu nejen celkového cholesterolu, ale i „hodného“ a „zlého“. Ideální koncentrace celkového cholesterolu by se měla pohybovat do 5,2 mmol/l. Nad touto koncentrací považujeme hodnotu za zvýšenou, nad 6,2 mmol/l za vysokou, která nás ohrožuje na zdraví. U dětí je ideální hodnota do 4,4 mmol/l. Koncentrace HDL je ideální nad hodnotou 1,4 mmol/l (pod 0,9 mmol/l je riziková). U dětí nad 1,0 mmol/l (pod 0,9 mmol/l je riziková). LDL má být u dospělého člověka do 3,4 mmol/l, nad 4,1 mmol/l je považována za rizikovou. U dětí by se měl LDL pohybovat do 2,6 mmol/l, nad 3,1 mmol/l je riziko jiných přidružených onemocnění. Hodnoty optimálních a rizikových koncentrací byly přejaty ze stránek nemoci.vitalion.cz.
Za vysokou hladinu cholesterolu může z určité části dědičná predispozice, z větší míry však špatná životospráva. Ke snížení cholesterolu je k dostání celá řada léčivých přípravků. Jelikož je základním rizikem vysokého cholesterolu onemocnění srdce a cév, je léčba založena na odstranění dalších nežádoucích vlivů na tato onemocnění (např. kouření, vysoký krevní tlak, obezita…). Pomoci si můžete i sami, ke snížení hladiny cholesterolu lze s výhodou využít např. česnek, rýži, cibuli, ryby, jablka, fazole, mandle atd. Měli byste omezit pečení a smažení.

 

Jak snížit cholesterol
4.33 (86.67%) 6 votes


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *