Jak léčit laryngitidu u dětí a dospělých + délka léčby

Určitě znáte ten pocit, když se o vás pokouší nějaká zákeřná nemoc. My se v následujícím článku zaměříme na laryngitidu a to jak ji léčit.laryngitida

Co je laryngitida

Pojmem laryngitida lékaři označují všechna zánětlivá onemocnění hrtanu. Nejedná se o onemocnění pouze určité věkové skupiny obyvatel, ale toto onemocnění může postihnout jakkoliv starého jedince.

Typy laryngitidy

Z hlediska délky trvání tohoto onemocnění lze laryngitidu rozdělit na akutní a chronickou.
Průběh onemocnění se odvíjí na základě řady faktorů, mezi nimiž zmiňme alespoň hloubku, do jaké je hrtan mikrobem zasažen, věk postiženého a jeho „kondice„.

Příčiny vzniku laryngitidy

Laryngitida vzniká nejčastěji v důsledku virové infekce, není to však pravidlem, ojediněle ji mohou způsobovat také bakterie. Toto onemocnění se většinou nevyskytuje samo, doprovází další choroby postihují dýchací cesty, např. chřipku, zápal plic apod.
Kromě výše zmíněných činitelů může laryngitidu způsobit nadměrné namáhání hlasivek. Vyvolává ji rovněž podráždění cigaretovým kouřem či prachem. Dalším spouštěčem laryngitidy mohou být alergické reakce.

Jak poznat laryngitidu aneb příznaky

Příznačný je pro laryngitidu suchý kašel, chraplavý hlas, bolest v krku a s ní spojené potíže s polykáním. Dále se vyskytuje zvýšená teplota až horečka a ztížené dýchání je doprovázeno pískáním. Zánět hrtanu, dospěl-li do pokročilého stádia, může způsobit až dušení.

Diagnostika laryngitidy

Ať už se jedná o jakékoli onemocnění, navštivte lékaře. Jako první se patrně obrátíte na svého praktika, který posoudí váš zdravotní stav, zjistí projevy onemocnění a jeho počátky. Nezbytným vyšetřením ke stanovení diagnózy patří prohlédnutí krku laryngoskopem, kde je patrný zánět. Dále lze doplnit krevními testy, kde se projeví zvýšena sedimentace a parametry zánětu. Při podezření na bakteriální původ doplňujeme mikrobiologickým vyšetřením, pro které je nutné absolvovat výtěr krku.
Léčba laryngitidy spočívá na lékařích ambulance ORL, nedivte se tedy, když vás praktik odešle na toto specializované pracoviště.

První pomoc při akutní laryngitidě u dítěte

K projevu akutní laryngitidy dochází u dětí nejčastěji v noci. Typické je dušení dítěte, kdy snaha o nadechnutí je doprovázena pískavými projevy, a jamka pod ohryzkem je zatahována. Dále je tento stav doprovázen rýmou, kašlem a zvýšenou teplotou. Pokud došlo k výraznému zúžení hrtanu, je na dítěti patrné promodrávání na periferiích v důsledku nedostatečného okysličování tkáně.
Při následujících příznacích VŽDY voláme záchrannou službu a to i v případě, kdy se stav dítěte zlepší.
První pomoc při projevech akutní laryngitidy by měla spočívat v otevření oken, do blízkosti dětské postýlky je vhodné pověsit mokré prostěradlo. Při laryngitidě totiž projevy mnohdy zmírňuje studený a vlhký vzduch. Samozřejmostí je volání rychlé záchranné služby.

Jak léčit laryngitidu – délka léčby laryngitida

Na laryngitidu neexistuje specifická léčba, léčí se projevy nemoci. Lékaři předepisují léky proti kašli, na snížení teploty, proti bolesti v krku. K rychlému vyléčení je třeba dodržovat klid na lůžku a vyhýbat se dráždidlům dýchacích cest.
Doporučován je nadměrný příjem teplých nápojů jako jsou rozličné bylinné čaje na onemocnění dýchacích cest, a nechlazené minerální vody, nejlépe pokojové teploty. Na bolest v krku je doporučován Priesnitzův obklad.

 

Obrázek převzat ze stránky http://www.archeaseen.czNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *