Hliníkové soli v kosmetice

hlinikove-soli-v-deodorantech-a-antiperspirantech

Ve zvířecí říši se jednotlivci poznávají čichem. Co jedinec, to jiná pachová stopa. I lidé vydávají charakteristický pach. Každý už určitě zažil horké letní dny v hromadném dopravním prostředku, např. tramvaji, plném upocených lidí. Je to jako ten nejhorší sen, který již vícekrát nechcete zažít. V následujícím článku se zaměříme na deodoranty a antiperspiranty aneb Hliníkové soli v kosmetice. 

Deodoranty vs. antiperspiranty

Jaký rozdíl je mezi těmito dvěmi přípravky? Podle mého názoru mají ve své podstatě stejnou funkci, eliminaci nepříjemného pachu, čehož dosahují různými způsoby. Úkolem deodorantů je eliminovat pach jako takový, zatímco antiperspiranty zabraňují příčině zápachu, tj. zabraňují pocení v podpaží.

Další rozdíl je v tom, že deodoranty na rozdíl od antiperspirantů neobsahují hliníkové (aluminiové) soli, ale jak jsem se přesvědčila sama doma, není to 100% pravidlo.

Hliník a jeho soli

Hliník je kov, který je hojně zastoupen v zemské kůře, ale ve tkáních rostlin či živočichů se v čisté formě nevyskytuje. Nějakou dobu již probíhá mezi vědci debata o tom, zda zvýšená hladina hliníku v krvi může za vznik Alzheimerovy choroby.

Potenciálně nebezpečné se mohou jevit hliníkové soli v antiperspirantech a deodorantech, protože stále neobjasněn zůstává jejich vliv na vznik rakoviny.

Pokud se podíváte na složení svého používaného přípravku sloužícího k eliminaci zápachu a najdete tam zmíněnou některou z následujících složek (Aluminium chloride, Aluminium chlorohydrate, Aluminium-zirconium – všechny sloučeniny), jedná se o hliníkové soli, které mohou být příčinou alergických reakcí, ev. i závažnějších chorob.

Hliníkové soli v antiperspirantech a deodorantech – potenciální riziko

Nejčastěji se lze setkat s názorem, že každý antiperspirant s hliníkem je nebezpečný tím, že uzavírá potní póry v podpaží, čímž zabraňuje vyplavování toxických látek pro lidský organismus, které se v těle hromadí, nejčastěji v lymfatických uzlinách. Jenže pravdou zůstává, že toxiny z těla odcházejí větším množstvím cest, nejen potními póry v podpaží, např. podkolenní jamkou, v oblasti třísel či póry za ušima.

Někteří z vědců zastávají názor, že časté používání antiperspirantů a deodorantů s hliníkem může mít vliv na estrogenové receptory prsních buněk. Tyto změny mohou být příčinou rakovinného bujení v prsou.

Objevila se i studie, že hliník může způsobit změnu v dělení prsní tkáně.

Je nutno však mít na paměti, že jednoznačný závěr potvrzující či vyvracející souvislost mezi obsaženým hliníkem v antiperspirantech a deodorantech a vznikem rakoviny nebyl vyřčen.

Jak poznat antiperspirant a deodorant s hliníkem

Není ničím neobvyklým, že tyto přípravky s hliníkem jsou v zemích svého původu zakázané. Na naše poměry jsou levné, je na nich uvedeno složení v řadě cizích jazyků. Důležité je, že mezi vyjmenovanými ingrediencemi se nachází nějaká složka obsahující slovo „aluminium“.

Hliníkové soli v kosmetice
3.67 (73.33%) 3 votes


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *