Hirošima a Nagasaki

hirosima a nagasaki

Letos, konkrétně 6. a 9. 8. 2015, tomu bylo přesně 70 let, co došlo k bombardování japonských měst, Hirošimy (6. 8. 1945) a Nagasaki (9. 8. 1945), atomovými bombami. Jedná se o první, a doposud poslední, využití jaderných zbraní hromadného ničení ve válce. Zajímá vás, kdo je na japonská města shodil? Jednalo se o Spojené státy Americké, které si tímto způsobem vynutily kapitulaci Japonska na konci II. světové války.

Postupimská deklarace

Postupimskou deklaraci lze považovat za oficiální výhružku Japonsku, pod kterou se v průběhu Postupimské konference (od 17. 7. do 2. 8. 1945 v německé Postupimi) podepsali prezidenti tří států, a to Harry Truman za Spojené státy Americké,Winston Churchill za Británii a za Čínu Čankajšek. V případě nevyhlášení kapitulace bylo vyhrožováno úplným zničením Japonska.

Japonsko kapitulaci nevyhlásilo, a jak to dopadlo již víte.

Zda však za konečným vyhlášením kapitulace Japonska mohou právě svržené atomové zbraně, nebo zda za to mohl vstup Japonska do války se SSSR, to už je věc názoru.

Hirošima

Právě toto město bylo zvoleno jako primární cíl pro svržení první atomové zbraně. Ke svržení došlo 6. 8. 1945 v dopoledních hodinách. Jaderná zbraň byla pojmenována „Little Boy„, do češtiny možno přeložit jako Chlapeček, a nesla se na palubě známého amerického bombardéru, B-29 Enola Gay pod vedením plk. Tibbetse. Ptáte se, proč zrovna Hirošima? Jednalo se o význačné vojenské a průmyslové město, navíc obestřeného horami, což jen prohloubilo účinek jaderné bomby.

Podle většiny stránek pojednávajících o bombardování Hirošimy uvádí, že bylo okamžitě zabito kolem 70 tisíc lidí. Další tisíce poté umírají na nemoci z ozáření, na popáleniny,v sutinách budov a dalších příčin.

USA očekávaly po tomto útoku vyhlášení kapitulace, ale Japonsko chtělo smlouvat, což nepřicházelo v úvahu.

 

Nagasaki

Podobně jako v případě Hirošimy, i zde nesl bombu „Fat Man“ americký bombardér B-29. Původním zamýšleným cílem bylo město Kokura, záložní pak Nagasaki. Bomba na město dopadla tři dny po Hirošimě, tj. 9. 8. 1945. Účinky byly děsivé… odhaduje se, že na místě bylo usmrceno kolem 40 – 70 tisíc občanů. Je ironií, že někteří přeživší z bombardování Hirošimy se přesídlili do Nagasaki, kde hrůzu prožili znovu.

 

Pokud by vás zajímalo několik detailů a faktů k problematice bombardování těchto dvou japonských měst, byla sepsána např. kniha: Gordon Thomas – Enola Gay, 1993Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *