Hemoroidy a jejich léčba

Hemoroidy neřadíme mezi život ohrožující onemocnění, ale dokáží jej pořádně znepříjemnit. Mohou postihnout všechny bez rozdílu věku. Některé stránky věnující se problematice hemoroidů uvádějí, že jimi trpí až 70 % lidí. Jen málo z nich však vyhledá se svým problémem pomoc lékaře. Více v našem článku Hemoroidy a jejich léčba


Mezi další názvy tohoto onemocnění konečníku jsou třeba zlatá píštěl, zlatá žíla, či hemeroid.

 

Příčiny vzniku hemoroidu

Výskyt hemoroidů oproti minulým letům výrazně vzrostl. Viníkem je sedavé zaměstnání, nezdravý životní styl, lidé jsou více ve stresu, mají špatné stravovací návyky. Za samotnou příčinu vzniku hemoroidů lze považovat dědičnost, zvýšená fyzická zátěž, zácpa, či určité sporty. U žen není ničím neobvyklým vznik hemoroidů v důsledku těhotenství, porodu.

hemeroidy a jejich léčba
hemeroidy a jejich léčba

 

Dělení hemoroidů

Podle místa výskytu rozlišujeme hemoroidy vnější a vnitřní. Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma druhy hemoroidů bývá bolestivost. Jelikož místa výskytu vnějších hemoroidů jsou bohatá na nervová zakončení, jsou také bolestivější oproti vnitřním hemoroidům, kde tolik nervových zakončení není.

Vnitřní hemoroidy

Jedná se o jakousi pleteň, která je uložena ve vnitřním prostoru v konečníku. Tu má konec konců každý, ale problémy s ní se vyskytují jen u někoho. Její zvětšení je zprvu nenápadné, projevuje se jako pocit tlaku podobný tomu při zácpě, ale v pokročilejším stadiu se mohou vyskytnout tyto příznaky:

  • krev na stolici nebo na toaletním papíře
  • bolest
  • svědění
  • špinění

 

Vnější hemoroidy

Jedná se o výhřezy různé velikosti kolem řitního otvoru. Při vnějších hemeroidech dochází k těmto potížím:

  • svědění
  • pálení
  • v případě přítomnosti sraženiny bolest
  • obtížné očištění po stolici

Vyšetření při podezření na nemoc konečníku

Ke zjištění stavu vnitřních hemoroidů i celé sliznice se používá tzv. anoskopie. Anoskopie patří mezi endoskopické metody používané v proktologickém odvětví medicíny. Do konečníku se zavádí speciální přístroj, anoskop, což je krátká trubička, buď plastová nebo kovová. Vyšetření se provádí se znecitlivujícím gelem.
Další metodou je kolonoskopie, která je velmi podobná a díky ní se dají prohlédnout celá střeva.

Hemoroidy a jejich léčba

Důležitá je prevence, kdy se doporučuje potrava bohatá na vlákninu, dostatečný pitný režim a vyvarovat se nadměrného pití kávy, alkoholu a jiných nápojů, které odvodňují.
V každém případě je nutno navštívit lékaře, aby byla vyloučena jiná onemocnění.
Při počátcích tohoto onemocnění nám mohou pomoci volně prodejné léky, ať už masti, krémy nebo čípky, doporučuje se koupel z dubové kůry či heřmánku. V případě neúspěchu s dostupnými léčivy je nutno podstoupit chirurgický zákrok.
K ambulantním zákrokům řadíme (infračervenou) fotokoagulaci, kryosondy, podvazování (též známé jako elastická ligatura), unipolární koagulaci (využívá se působení elektrického proudu) nebo bipolární koagulaci (kdy působíme na místo teplem).
K operaci se přistupuje v případech, kdy veškerá dosavadní léčba selhala. Je mnoho možností, jak operaci provést, využívá se laserů či skalpelů, je možno odstranit pouze uzlík, jindy se odstraňuje okolní sliznice.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *