Granátové jablko – jak se jí

Granátové jablko - jak se jí
Granátové jablko je plodem rostliny granátovníku obecného sladkokyselé chuti.

Z granátového jablka se využívá zejména jeho šťáva, která je hojně využívaná pro přípravu rozličných koktejlů. Nejznámější je pravděpodobně sirup do koktejlů – grenadina. Tento sirup se používá k přípravě nápoje Tequila sunrise. Granátové jablko je možno použít pro zpestření salátů, k masu, do palačinek…. Fantazii se meze nekladou.
Toto ovoce obsahuje nepřeberné množství vitamínů a minerálů, také vlákninu, taniny a flavonoidy atd. užitečné pro naše těla. Jsou známy jeho antioxidační, protizánětlivé,kardioprotektivní, neuroprotektivní či třeba rakovinoprotektivní účinky.

Jak vybrat kvalitní granátové jablko

Plody by neměly být jakýmkoli způsobem porušené a znehodnocené – bez prasklin, známek svraštění, otlačení… Slupka by měla mít zdravou barvu, hladká, pevná a lesklá. Setkáváme se s jablky žlutými až červenými. Jablka po zakoupení uchováváme v chladu a suchu, v takových podmínkách by měla vydržet ve stavu, v němž jsme je zakoupili i několik týdnů.

Jak konzumovat jablíčko

Přiblížím Vám způsob prezentovaný na stránkách www.granatovejablko.cz.
Jde o to, že odřízneme z vrchu, čímž se nám ukáže nepravidelná hvězdička. V místech bílých „políček“ nařízneme slupku. Do středu zabodneme nůž a lehce pootočíme. Jablko se nám rozdělí na části, z nichž snadno získáme jadýrka.
Nutno podotknout, že slupku ani bílou blanku nejíme, zato jadýrka granátového jablka se konzumují i se semínky.
Pan Janeček v pořadu Rady ptáka loskutáka nabízí podobný způsob přípravy. Ukrojit vrchní část, pod níž se skrývá nepravidelná hvězda. Odkrojíme středovou dužinu, ale ne příliš do hloubky. Pak nakrojíme podle bílých žeber slupku a jednotlivé díly získáme odlamováním. Takto zpracované jablko je připravené ke konzumaci.
Máme-li výkonnější citrusovač, je možné jablko rozkrojit napůl a po jednotlivých půlkách odšťavnit. Získanou šťávu není nutno ředit, lze konzumovat ihned.
Granátové jablko – jak se jí
4.56 (91.11%) 9 votes


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *