Elektronické cigarety – náplně, fungování, škodlivost

Chci jen upozornit, že tento článek má pouze informativní charakter, nenabádá k zakoupení el. cigaret, či dokonce k začátku s kouřením!!! Pouze pro starší 18 let

Většina lidí, kteří používají elektronické cigarety (dále jen el. cigarety) přešli z klasických cigaret. Já osobně neměla problém s cigaretami, ale našla jsem zálibu ve vodních dýmkách. Klasické cigarety, ani ochucené, mi nechutnaly a ve vodních dýmkách jsem našla možnost, jak přijít na jiné myšlenky a relaxovat. Zpočátku jsem chodila do čajoven, kde je nabízeli, jen občas, pak jsem si jednu pořídila i domů, a to byla ta osudová chyba. Bylo třeba

a žhavící uhlíky, které při mé spotřebě 2 – 4 dýmek denně činily většinu mých výdajů. Dlouho jsem el. cigaretám odolávala, ale když se více rozšířily, také jsem neváhala po nich sáhnout a v dnešní době jsem za to moc ráda.

Výhody elektronických cigaret

Většina kuřáků el. cigaret vám řekne, že největší výhodou je cena na její provoz. Je skutečnost, že pořizovací cena se může zdát „krapet“ vysoká, ale prvotní investice se skutečně vyplatí. Kuřáci, a zejména nekuřáci, ocení, že el. cigareta nesmrdí. Oproti klasickým cigaretám obsahuje mnohem méně škodlivin, které mohou nepříznivě působit na naše zdraví.

Škodlivost elektronických cigaret

Při kouření el. cigarety vzniká pára, která naše plíce neničí jako dehet obsažený v klasických cigaretách. Jelikož klasickou cigaretu vykouříte během pár minut, kdežto el. cigaretu v řádu hodin, hrozí riziko předávkování nikotinem. Ale pouze v případě, kdy el. cigaretu kouříte bez přestání.

Předávkování nikotinem

Letální (smrtelná) dávka nikotinu je kolem 50 mg. Otravu nikotinem lze rozdělit na akutní a chronickou, přičemž u pravidelných kuřáků se nemusí vždy projevit příznaky akutní otravy.
Mezi projevy akutní otravy nikotinem patří např. bledost, nevolnost, studený pot, průjem, slinění, závrať, bolest hlavy. Při vyšších dávkách může dojít ke křečím, bezvědomí až smrti.
Chronická otrava nikotinem se projevuje bolestí hlavy, nechutenstvím, srdečními poruchami, gynekologickými potížemi, až potraty.
Jak se předávkování léčí? Lehčí formy intoxikace samovolně v řádu desítek minut vymizí, ty těžší se léčí navozením zvracení, výplachem žaludku, podáním černého uhlí. Pokud již došlo k závažné intoxikaci, kdy dochází k dechovým potížím a poruchám vědomí, je zapotřebí řízená ventilace a sledování na JIPce (jednotce intenzivní péče).

elektronická cigareta
elektronická cigareta

Příslušenství k elektronickým cigaretám

elektronická cigareta

Je možno zakoupit po součástkách, tzn. baterie, atomizér, náhradní žhavítka, náustky… nebo v sadě celou el. cigaretu až dvě. Já osobně začínala na cigaretách eGo-T, které pro mě byly v danou chvíli jakožto studentku cenově dostupné, později jsem dostala k narozeninám sestavenou el. cigaretu s baterií společnosti Vision a atomizérem Aspire, kterou si nemohu vynachválit.

náplně do elektronických cigaret

Do starších typů el. cigaret se kupují nikotinové kapsle, do těch novějších se používají kapalné náplně, tzv. e-liquidy. Tyto náplně se na českém trhu vyskytují v různých intenzitách obsahu nikotinu, v rozličných příchutích a v různých velikostech obsahu. Je možné je podle velikosti zakoupit v jistých cenových kategoriích. Já osobně kupuji liquidy od společnosti Dekang nebo www.maxim-ecigareta.cz. Pokud chci vyzkoušet novou příchuť, kupuji raději 10 ml balení, pokud mám již nějaký vyzkoušený a vyhovoval mi, pak neváhám koupit 30, ev. 50 ml. Já osobně upřednosňuji ovocné příchutě se sladkým nádechem o síle 6 mg.
Co takové e-liquidy obsahují? Podívejme se alespoň na složení mnou užívaných liquidů, tj. Dekang a www.maxim-ecigareta.cz.
V e-liquidu firmy www.maxim-ecigareta.cz má ve uvedeno na obalu tyto složky: vanilin, 2,5-dimethylpyrazine, nicotine, pyrazin-1-ylethan-1-one, 2-ethyl-3-hydroxy-4-pyrone, 2,3,5-trimethylpyrazine, extrakt z vanilky, broskový aldehyd, kyselina-L-jablečná, propane-1,2-diol a glycerol.
V e-liquidu společnosti Dekang jsou obsaženy tyto složky: nikotin, vanilin, propan-1,2-diol, glycerol, kyselina jablečná, 2-methylbutanová kyselina, 2,3,5-trimethylpyrazin, pyrazin-1-ylethan-1-on a ethylacetát.

Kouření tabákových výrobků není zdravé, ale z dostupných náhražek mi přijde jako nejmenší zlo právě el. cigareta. Ale pouze v případě, že se nechcete ochudit o ten požitek ze samotného kouření. Pokud kouříte „pouze“ pro hladinu nikotinu, mohly by vám napomoct i nikotinové náplasti či žvýkačky/bonbony.
Chci jen upozornit, že tento článek má pouze informativní charakter, nenabádá k zakoupení el. cigaret, či dokonce k začátku s kouřením!!!

Elektronické cigarety – náplně, fungování, škodlivost
1 (20%) 1 vote


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *