Dohoda o provedení práce (DPP) 2016

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je nejčastěji uzavíranou smlouvou na brigádách či jiných přivýdělcích. Další nabízenou možností je Dohoda o provedení činnosti, ale tou se v tomto článku nebudeme zabývat. Oproti roku 2015 nedošlo u DPP k žádným změnám.

DPP a zákon

DPP je upravováno §74 – 77 Zákoníku práce.

Kolik smím odpracovat?

U jednoho zaměstnavatele lze na DPP odpracovat max. 300 hod za rok. Pokud vás zaměstnavatel nechá pracovat více hodin za rok, může mu být uložena pokuta v řádu milionů korun. Tzv. „dohod“ však můžete mít podepsaných u různých zaměstnavatelů více.

Dohoda o provedení práce (DPP) 2016
Dohoda o provedení práce (DPP) 2016

Jaký budu mít plat?

Za odvedenou práci byste měli obdržet alespoň 55 Kč/hod hrubého, horní hranice není limitována. Ze zákona nemáte nárok na bonusy jako příspěvek na stravu, dovolená apod., ale záleží, co si domluvíte s nadřízeným, a co budete mít zavedeno ve smlouvě. Je možno podepsat slevu na dani(prohlášení poplatníka), tzv.“růžový papír“. Ten se ale podepisuje pouze jedenkrát pro dané období.

Dohoda o provedení práce odvody – zdanění dpp v roce 2016

Daň z příjmu

Pokud nepodepíšete prohlášení poplatníka, platí se 15% z hrubé mzdy. Tzn. při platu 9000 korun, dostanete 7650,- čistého. Důležité je, že tuto daň si můžete v daňovém přiznání nechat vrátit, pokud máte nízké přijmy ( Kolem 150 tisíc hrubého ročně).

Zdravotní a sociální pojištění

V případě, kdy vaše hrubá mzda nepřesáhne 10 000 Kč/měsíc, není nutno odvádět z vaší strany, ani ze strany zaměstnavatele, sociální a zdravotní pojištění. Z platu nad 10 000 Kč/měsíc se pojištění odvádí stejně jako je tomu u běžného pracovního poměru. Stejné podmínky platí v případě, kdy máte uzavřeno více dohod současně s jedním zaměstnavatelem a jejichž součet přesáhne 10 000 Kč/měsíc.10 komentářů u “Dohoda o provedení práce (DPP) 2016”

 1. Dobrý den, mám dotaz. Je zaměstnavatel povinen platit příplatky
  v rámci DPP za svátky (100%), soboty a neděle (25%) a noční
  směny (20%)? Děkuji za brzkou odpověď!

  Ing. Pavel Jeníček

 2. Dobrý den ,mám dotaz k poslednímu odstavci,pokud nemusím odvádět a ani zaměstnavatel sociální a zdravotní pojištění,kdo to bude platit?

  1. Dobrý den zajímalo by mě kdo za mě bude platit tedy zdravotní sociální?když nebudu zaměstnaná a ani na úp děkuji za odpověd

   1. Dobrý den, pokud nebudete na ÚP a ani vedena v zaměstnání, pak si sociální a zdravotní pojištění budete muset platit sama. Aspoň takhle mi to bylo vysvětleno, když jsem zvažovala co dál po VŠ.

 3. Vážení,
  chci se zeptat, zda je u DPP nutné požadovat při nástupu vstupní lékařskou prohlídku tzv. pracovnělékařskou prohlídku pro práci uklízečky kancelářských prostor obecního úřadu.
  Děkuji za odpověď
  S pozdravem B.J.

 4. Dobrý den,
  Chci se zeptat zda může zaměsnavatel sepsat dohodu o provedení práce na jedn měsíc s tím že do smlouvy napíše že zaměsnanec nepřekročí 300 hodin za rok a ten jeden měsíc odpracuje 180hodin?
  Děkuji

 5. Dobrý den máte to tu krásně popsáno a vysvětleno. Mě by ještě zajímalo jak je to s DPČ. Moc děkuji za odpověď

 6. Dobry den .
  Jak je placeni když jsem v duchodu,amam dpč kde jsem vydělala 1880kc a dpp kde jsem vydělala 9500kc..plati se zravot.pojisteni a socialni
  dekuji

 7. Dobry den je možné strhnout dan 15 PROCNT KDYŽ MÁM DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE A TAM JE ČASTKA 2.400KČ ZA MĚSÍC A SMLOUVA JE SEPSANÁ NA JEDEN MĚSÍC

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *