Diabetes mellitus – Cukrovka – příznaky, Jak se pozná

cukrovka-priznaky-lecba-jak-se-pozna

Diabetes mellitus, známý spíše pod zkráceným názvem cukrovka, je označení chronických onemocnění, jež se projevují poruchou v metabolismu sacharidů (cukrů).
Diabetes je svým způsobem zákeřné onemocnění, protože v počátečním stadiu vůbec nebolí a pacient nepociťuje žádné příznaky, tudíž nevyhledá doktora, ev. nespolupracuje při léčbě. Povíme Vám, jaké jsou příznaky cukrovky a jak se pozná cukrovka.

Příčiny a léčba cukrovky

U obou typů je nutno hledat příčinu v hormonu produkovaném slinivkou břišní, konkrétně mám na mysli inzulin.

U diabetu I. typu dochází k destrukci buněk slinivky břišní, které se starají o produkci inzulinu. Příčinou této destrukce je neodpovídající reakce imunitního systému pacienta. V tomto případě spočívá léčba v pravidelném dodávání inzulinu do těla, většinou pomocí injekcí.

Diabetes II. typu se projevuje také nedostatkem inzulinu. Ve skutečnosti však organismus vyprodukuje jeho dostatečné množství, ale není na něj zcela citlivé. Tento druh se léčí podáváním tablet. Ty zvyšují citlivost organismu k vyprodukovanému inzulinu.

 

Příznaky cukrovky – Jak se pozná

Při nástupu diabetu nemusí pacient pociťovat žádné příznaky, ty se projevují klidně až po několika letech. Při jeho propuknutí je možné sledovat následují příznaky – častější pocit žízně, unavenost, častější močení, při diabetu I. typu i hubnutí. V závažných případech dochází až ke ztrátě vědomí.

 

Diagnostika cukrovky

Diabetes mellitus je možné stanovit při pravidelné kontrole u obvodního lékaře pomocí vyšetření krve. Pokud dosahuje vaše glykémie, myšleno na lačný žaludek, hodnot vyšších jak 7 mmol/l, lze usuzovat na cukrovku.

Při podezření na diabetes jste odesláni ke specialistovi, kterým je diabetolog. Při hraničních hodnotách glykémie se používá přesnější vyšetření, tzv. orální glukózový toleranční test, kdy se odebírá pacientovi na lačno krev před podáním glukózy, a pak 2 hod po podání. Pokud je naměřená hodnota glukozy 2 hod po podání vyšší nebo rovna 11,1 mmol/l, lze usuzovat na cukrovku.

Na hodnoty výsledků hladiny glukózy má vliv i řada dalších onemocnění, je proto třeba provést další vyšetření, která to či ono onemocnění vyloučí, ev. potvrdí.

Statistiky hovoří jasně. Mezi léčenými pacienty převažuje diabetes II. typu, pouze v 5 – 10 % léčených případů se jedná o diabetes I. typu.

 

Možné následky cukrovky

Pokud pacient trpí diabetem, mohou u něj po určité době propuknout komplikace, které je třeba také léčit.

Jedná se např. o tzv. diabetickou nohu, může docházet ke změnám na sítnici a tím ke zhoršení zraku. Dále jsou u některých pacientů pozorovány poruchy ledvin, neurologické příznaky či problémy s cévami.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *