Co je to epidurál (epidurální anestezie) – cena, rizika, komplikace atd.

těhotenství a epidurální anestezie při porodu

Jste nastávající maminka připravující se na porod a chcete se něco dozvědět co je epidurál, tj. epidurální anestezie? V tomto článku najdete snad vše, co vás zajímá.

Historie epidurální anestezie

Tento druh anestezie byl u porodu použit poprvé na přelomu 19. a 20. století.

Důvod podání epidurální anestezie

Hlavním důvodem k podání epidurální anestezie je zmírnění porodních bolestí, nikoli tedy jejich úplné potlačení. Porod tedy i při podání epidurální anestezie není zcela bezbolestný, ale je snesitelnější. Pacientka je pod touto sedací plně při vědomí a schopna spolupráce s porodním týmem.
O epidurální anestezii může požádat pacientka, k podání této anestezie může přistoupit lékař na základě zdravotního stavu rodičky. Důležité je vždy svolení nastávající matky.

Zdravotní indikace epidurální anestezie

Mezi základní zdravotní důvody vedoucí k aplikaci epidurální anestezie ze strany rodičky lze zahrnout:

  • roztroušená skleróza
  • astma
  • diabetes
  • epilepsie
  • oční či cévní onemocnění
  • vysoký krevní tlak

Epidurální anestetikum cena

Cena za epidurál se dle nemocnice různí, při porodu v chrudimské nemocnici jsme neplatili nic. Někde s platí, 500 kč, 1000 Kč vyjimečně 2000 Kč.

Kontraindikace epidurální anestezie

Obdobně jako existují důvody pro podání epidurálu, je možné vyjmenovat důvody, proč epidurál nepodávat. Některé stránky zmiňují následující důvody:

  • alergie na anestetikum
  • porucha srážlivosti krve matky
  • infekce, ev. tetování v místě plánovaného vpichu

Jak se epidurální anestezie podává

Epidurál se zavádí do epidurálního prostoru mezi páteřními obratli. Místo vpichu je prvně znecitlivěno lokálním anestetikem. Rodička udělá „kočičí hřbet“, do epidurálního prostoru je zavedena speciální jehla, kterou je podáno anestetikum. Poté se připevní katetr pro snadnější aplikaci případné další dávky.

Rizika epidurální anestezie

Každý zákrok do organismu s sebou nese rizika, proto se podíváme i na ně.
Epidurál snižuje účinnost kontrakcí, zvyšuje pravděpodobnost ukončení porodu instrumentálně.
Mezi ojediněle se vyskytující komplikace patří bolest hlavy, nevolnostzvracení, poruchy s močením, brnění končetin, ev. ztráta citu v nich.

Epidurál při porodu císařským řezem

V některých případech je zapotřebí ukončit přirozený porod císařským řezem. Při tomto zakončení je možné využít celkovou nebo epidurální anestezii. O konkrétním druhu anestezie rozhoduje lékař na základě zdravotního stavu rodičky a plodu. Není možné podstoupit porod císařským řezem na přání rodičky.
I v tomto případě se občasně vyskytují nežádoucí účinky jako infekce a s tím spojená zhoršená léčba rány. Pooperační péče může být zkomplikována trombózou, při níž se tvoří v žilách krevní sraženiny, embolií, která je důsledkem ucpání žil krevní sraženinou. Při operaci může dojít rovněž k poranění přilehlých orgánů.

Nutno podotknout, že lékařské technologie jsou již na takové úrovni, aby byla rizika lékařského zákroku minimalizována. Informace o všech rizicích spojených s porodem, příp. anestezií vám bude poskytnuta lékařem.
Tento článek nemá za úkol nahradit komunikaci mezi rodičkou a lékařem, či dokonce rozhodnout, zda anestezii podstoupit nebo nikoliv.

Co je to epidurál (epidurální anestezie) – cena, rizika, komplikace atd.
5 (100%) 1 vote


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *