Co je to dna a jak ji léčit

co je to dna a jak ji léčit

V dnešním článku se budeme zabývat slovem složeného ze tří písmen, které má v závislosti na stylu použitých znaků různý význam. Jedná se o DNA, což je nositelka genetické informace, ale také dna, což je nemoc, které se přezdívá „nemoc králů“. A náš článek se zaměřuje právě na onemocnění, řekneme si, co je to dna a jak ji léčit, jak se projevuje apod.

Úvodní obrázek převzat ze stránky www.zdravi-nemoc.cz.

Jak dna vzniká

Příčinou vzniku dny je přísun nadměrného množství purinů (bohatě zastoupeny v masných výrobcích a alkoholu, které byly v minulosti výsadou bohatých, proto „nemoc králů“). Ty je zdravý organismus schopen odbourávat. Vyskytují se však případy, kdy tomu tak není a nadbytečné množství purinů je oxidováno na kyselinu močovou, která je vylučována močí. Problém však nastává, když má jedinec poruchu vylučování kyseliny močové (absence enzymu urikázy, který oxiduje kyselinu močovou na snadno rozpustný produkt), ev. konzumuje-li více potravin bohatých na puriny než je zdravé.
To má za následek zvýšenou koncentraci kyseliny močové v krvi, kdy tato kyselina může vykrystalizovat a zabodávat se do tkáně, čímž způsobí zánět a bolest. Nejčastěji jsou tímto onemocněním zasaženy klouby, především ty drobné na rukou a nohách.
K postižení dnou může mít člověk genetické vlohy, může ji způsobit i užívání některých léků, stres, přejídání, prodělaná operace či poranění kloubu.

Příznaky dny

Jako první příznak se obvykle projeví prudká bolest, kterou postupem času doplní zánět postiženého kloubu. Jeho zčervenání, otok a přecitlivělost na dotek při akutním záchvatu nemoci jsou jen přidruženými příznaky.

Diagnóza dny

Pro diagnózu dny je základní rozbor krve a moči nalačno, kde se zjišťují hodnoty hodnoty koncentrace kyseliny močové (v krvi je tato hodnota pro zdravou ženu jsou 140 – 340 µmol/l, pro muže 220 – 420 µmol/l). Při pochybnostech se provádí rozbor tekutiny získané punkcí postiženého kloubu.

Léčba dny

V boji s dnou je třeba přehodnotit své stravovací návyky a pohybové aktivity. Obvykle změna jídelníčku nestačí a je zapotřebí nasadit medikamenty pro snižování tvorby kyseliny močové nebo pro podporu jejího vylučování.

Příroda a dna

I v boji s onemocněním jako je dna lze pomoc najít v přírodě. Podle knihy Zdravie z Božej lekárne, kterou napsala Marie Trebenová, je možné sáhnout po následujících bylinkách – devětsil lékařský, kostival lékařský, kukuřice setá, plavuň obecná, přeslička rolní, prvosenka jarní, pampeliška lékařská a puškvorec obecný. V jaké formě a jak jednotlivé bylinky užívat se dozvíte ve výše jmenované knize.

Jídelníček

Z jídelníčku by měl pacient zcela vyřadit nebo významně omezit potraviny bohaté na puriny, v případě nadváhy zredukovat hmotnost, zvýšit příjem tekutin, ale omezit alkohol a užívat pravidelně léky předepsané lékařem.
A které potraviny konzumovat? Na internetu jsou k nalezení tabulky potravin s uvedeným obsahem purinů. Běžně lze konzumovat potraviny do 50 mg purinů, s obsahem 50 – 150 mg by měl nemocný omezit a potraviny nad 150 mg purinů by neměl konzumovat vůbec.
Na internetu je uvedena řada návodů, jak držet dietu při dně, ale nejvíce informací se dozvíte od svého lékaře.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *