Co dělat, když horečka neklesá

Určitě jste tento stav zažili, ať už u sebe nebo u svých dětí. Jste slabí, nohy se vám podlamují, potíte se a tělo v jednom ohni, děti pláčou. Řeč je o horečce, která dokáže potrápit i delší dobu a znemožňuje udržet pracovní tempo, životní elán. Ale co to vlastně horečka je, proč vzniká a co dělat, když horečka neklesá, si povíme v následujícím článku.

Co dělat, když..... horečka neklesá
Co dělat, když….. horečka neklesá

Co označujeme pojmem horečka?

Horečkou označujeme stav, kdy je tělesná vyšší oproti normálnímu stavu a přitom toto zvýšení není způsobeno vyšší teplotou vnějšího prostředí, ve kterém se organismus nachází.
U člověka je považována za horečku tělesná teplota nad 38 °C. Nutno podotknout, že horečka není nemoc, jedná se pouze o projev nemoci, ev. jiného nežádoucího procesu probíhajícího v organismu.
Teplota je u živých organismů ovlivňována centrem termoregulace, které se nachází v hypotalamu. Do detailů procesů v tomto centru se nebudeme dále zabývat.

Účinky horečky

Horečka příznivě působí na boj s nežádoucím procesem v organismu. Při horečce se zrychluje metabolismus, buňky imunitního systému zrychlují svou aktivitu, zamezuje růstu a množení virů a bakterií.

Léčba horečky – když horečka neklesá

Řada odborníků je proti snižování horečky léky, protože je to přírodní bojovník s nemocí. Je doporučován klid na lůžku, pití bylinkových čajů, např. lipového nebo bezového, pro podporu pocení. Pokud nemocný nepociťuje potřebu k jídlu, což je zcela normální jev při horečce, nenutíme ho do něj. Při projevech zimnice navlékáme ponožky a svetr. Po dosažení tzv. optimální teploty pro boj s nemocí se jeví jako užitečné také studené zábaly, které by měly být pro nemocného příjemné. Je třeba dohlídnout na dostatečný příjem tekutin!

Horečka bez jiných příznaků

Pokud horečka trvá dlouho, dosahuje enormních hodnot nebo se jedná o jinak nemocného pacienta, ev. starého člověka, malé dítě, je třeba navštívit lékaře, který může zahájit farmakologickou léčbu. Nejčastěji užívanými prostředky předepisovanými pro snížení horečnatých stavů jsou paracetamol (Paralen, Panadol, Coldrex), ibuprofen (Ibalgin), kyselina acetylsalicylová (Aspirin).
Pozn.: Kyselina acetylsalicylová může způsobit u některých lidí alergickou reakci. Není doporučována u dětí do 15ti let pro možný výskyt vzácného tzv. Reyova syndromu, který mže mít fatální následky.



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *