Čert a Mikuláš 2016

Těšíte se na vánoční svátky? A víte, že pro děti se začátkem prosince konají takové „malé Vánoce“? Řeč je o dni, kdy dárky dětem naděluje čert a Mikuláš. Tématem tohoto článku je Čert a Mikuláš 2016.

mikulas-a-cert-2016

Kdy chodí čert a mikuláš 2016

Byť Mikuláš slaví svátek 6. prosince, jeho oslavy jsou spojeny s nadělováním dárků dětem, a to v podvečer předešlého dne, tj. 5. prosince, který letos vychází na pondělí. V současné době jej nezřídka doprovází i čert s andělem.

Odkud se vzali….

Mikuláš

Svatý Mikuláš z Myry byl biskupem v Myře, byl znám mezi lidmi pro svou štědrost. Je uznáván jako patron studentů, vězňů, námořníků, lukostřelců, právníků, lékárníků a dětí.

Mikuláš bývá znázorněn v červeném plášti, v ruce držící biskupskou berlu a na hlavě se mu ční biskupská mitra.

I v naší rodné zemi se nachází řada kostelů zasvěcených právě svatému Mikuláši.

Čert

Postava čerta pochází z předkřesťanské slovanské mytologie, jedná se o jistý způsob ztělesnění zla žijícího v pekle.

Pokud se zaměříme na české pojetí čerta, jedná se o kulhající pohádkovou postavu z pekla, s rohy či růžky, kudrnatými kadeřemi, kopytem a ocasem, huňatým kožichem a uhelného zbarvení. Z pekla se vydává „lovit“ hříšné duše.

Nejsem si zcela jistá, zda se v případě českého pojetí čerta jedná čistě o zápornou postavu, která zlým dětem naděluje brambory či uhlí, jelikož jsem vyrůstala na české pohádce s Čerty nejsou žerty. A zde peklo hodného Petra Máchala odměnilo splněním 3 přání.

Anděl

Anděl je nadpřirozená duchovní mytická bytost, jejímž úkolem je zprostředkovávat spojení mezi Bohem/Bohy a lidmi.

Kdy chodí čerti.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *