Bydlení na vysoké škole, univerzitě? Poradíme studentům!

Bydlení na vysoké škole

Přestože ještě nezačaly maturity ani zkouškové období, někteří z vás už možná přemýšlí, kde od září složí hlavu. Pokud během velké prokrastinace dumáte, co je lepší, zda studentský byt, kolej či dojíždění, čtěte dál.

Bydlení na koleji

Asi nejjednodušší a nejpřímočařejší řešení. Člověk se dostane na vysokou, pošle žádost o ubytování na koleji a pak jen čeká, až mu řeknou kdy a kam se má dostavit. Nemusíte shánět spolubydlící, peřiny, ani ledničku. Vše je připraveno na studentský život, jak co se vybavení pokojů týče – co víc si přát než stůl, židli a postel, tak co se týče možnosti společenského vyžití se spolužáky. V areálech kolejí jsou často hospody, večerky, posilovny, čili člověk ušetří spoustu času při přemisťování. Zásadní nevýhodou může být, že někdy je toho společenského života trochu moc a zejména na koleji platí, že sousedy si člověk nevybírá.

Studentský byt – pronájem

Oproti koleji je u bytu výhoda mnohem většího výběru. Můžete si vybrat byt velký, v dobré lokalitě nebo můžete sdílet dvoupokojový byt s pěti spolubydlícími. Při druhé možnosti rozhodně ušetříte, ale utrpí komfort. Navíc nevýhodou je, že i když začnete bydlet se super partou kamarádů, se kterou budete zažívat dobrodružství lepší než v seriálu Přátelé, jakmile vám jeden odjede na Erasmus nebo skončí se školou, vy zůstanete buď s vyšším nájmem, nebo si musíte najít nového spolubydlícího, co už tak skvělý být nemusí. Byty také často bývají nevybavené, proto je potřeba počítat s prvotní investicí.

Dojíždění na vysokou školu, univerzitu

Může být finančně výhodnou variantou, zejména pokud ve škole nemusíte být každý den. Znamená to ale, že zůstanete pod rodičovským dohledem a o všechny večerní radovánky, ale i odborné přednášky navíc budete připraveni. Zároveň také zvažte, jak dlouhá a náročná cesta by vás čekala a také, zda nemáte v místě školy větší šanci sehnat brigádu než doma.

Všechno má své výhody a nevýhody, záleží na konkrétní situaci a možnostech. Zatím o tom můžete v přestávkách mezi učením přemýšlet.

Bydlení na vysoké škole, univerzitě? Poradíme studentům!
5 (100%) 3 votes


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *