Bolest hlavy a migrenózní stavy

bolest hlavy a migrena

Nepříjemný a bolestivý pocit zažil snad někdy v životě každý. Ať už se jednalo o bolest při naražení některé části těla, bolesti zubů a nebo třeba hlavy. Ale co třeba pořádná migréna, která vás na několik hodin, v některých případech i dnů vyřadí zcela „z provozu“? Něco si o bolesti, speciálně o migréně, povíme blíž.

Druhy bolesti

        Bolest lze rozdělit z několika hledisek, přiblížíme si dva způsoby dělení.

1) na základě délky trvání

  • akutní – maximální doba trvání tohoto typu bolesti je 3 měsíce, vzniká v důsledku operačního zásahu, nemoci nebo úrazového stavu
  • chronická – trvá déle než 3 měsíce a ovlivňuje život postižené osoby, protože přetrvává i po odstranění podnětu působícího pocit bolesti
    2) na základě hloubky bolesti
  • povrchová
  • hluboká

Léky k tlumení bolesti

K tlumení bolesti se používají různá léčiva. Volně k dostání je široká paleta medikamentů, v lékárnách vám zajisté poradí i s výběrem pro vás nejvhodnějšího přípravku. Léky od bolesti vám může předepsat i lékař. Nejčastěji jsou využívány přípravky z těchto skupin: lokální anestetika, opiáty a neopioidní analgetika.

Není neobvyklé, že u každého jedince zabere jiný lék, neexistuje jeden účinný přípravek pro všechny.

Migréna

Jedná se o jednu z civilizačních chorob, která podle statistik postihuje kolem 20 % žen a 6 % mužů. Rozlišují se 2 základní typy migrény, a to bez aury (kolem 80 % migreniků má tento typ) a s aurou (zbylých 20 %). Zajímá vás, co to ona aura je? Jedná se o jakousi předzvěst přicházejícího migrenozního záchvatu. Může se jednat o poruchy zraku (rozmazané vidění,svítivé tečky apod.), či jiného smyslu. Rovněž se mohou dostvit poruchy řeči. Aura mizí v momentě, kdy přichází na řadu samotná bolest hlavy, která trvá obvykle 3 – 72 hod. V řadě případů samotnou migrénu doprovází citlivost na světlo, hluk a postižený trpí nauzeou (pocit na zvracení), ev. zvrací.

Migrenozní spouštěče

K migrénám může mít postižený buď dědičný základ, nebo mohou mít blíže nespecifikovaný původ. Ty blíže neurčené jsou nejčastější. A co může pořádný migrenozní záchvat vyvolat? Může se jednat o příčiny, které nelze ovlivnit, jako je změna teploty, tlaku, u žen menstruační cyklus. Mezi ovlivnitelné spouštěče, kterých se lze vyvarovat, patří různé druhy světel, některé potraviny, stres, nedostatek spánku apod.

Migrenici se v první fázi léčby snaží vypozorovat, co jim způsobuje migrény a případného spouštěče se dále vyvarovat.

Léčba

K léčbě migrény se přistupuje dvěmi směry. Tím prvním je odstraňování migrenozních spouštěčů, druhým pak medikace. Ta probíhá 2 styly. Buď se podávají léky, které mají účel profylaktický, tj. mají potlačit nástup migrén, nebo léčba samotného migrenozního záchvatu.

Jste-li migrenici, kteří příliš nedůvěřují lékařům a radši se poohlédnete po pomoci v přírodě, určitě by vaší pozornosti neměla uniknout řimbaba obecná, známá jako kopretina řimbaba. Z té lze užít čerstvé listy, nebo extrakt ve formě tablet. Stránky www.celostnimedicina.cz uvádějí mezi dalšími přírodníky pomocníky např. jinan dvoulaločný, guaranu, majoránku zahradní či levanduli, rozmarýn.

Jako doplněk stravy výše zmíněná stránka doporučuje koenzym Q10, lecitin, pupalkový olej a další.

Nutno podotknout, že každý migrenik je originál, tudíž 2 lidé s podobnými příznaky mohou být léčeni rozdílně.

 1komentářů u “Bolest hlavy a migrenózní stavy”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *