Astma – příznaky, jak se projevuje, léky

astma-priznaky-jak-se-pozna-leky-na-astma

Jedná se o chronické onemocnění. Je způsobeno zánětem průdušek, kdy dochází k jejich následnému zúžení. Právě toto zúžení zapřičiňuje, že se do plic dostává omezené množství kyslíku, a dostavuje se dušnost. Ta je projevem astmatu a dostavuje se nejen při různém stupni námahy, ale i v klidu. Některé stránky věnované nemocem uvádějí, že astmatem trpí každý dvanáctý Čech.

Příčiny astma

Mezi nejčastější příčiny patří spouštěče imunologické (alergie), neimunologické (bakterie) nebo psychogenní (stres,…).

Projevy astma, příznaky astma

Projevy astmatu nejsou příliš nápadné, patří mezi ně především:

  • dušnost
  • kašel
  • tlak na hrudi
  • hvízdavé dýchání

 

Dělení astmat

Astma lze rozdělit do několika kategorií podle stupně obtíží na:

  • občasné – příznaky astmatu jsou krátké a nezávažné, objevují se méně než 2x týdně v průběhu dne a méně než 2x měsíčně v průběhu noci
  • trvalé lehké – záchvaty se vyskytují více než 2x týdně, ale max. 1 během dne, a častěji než 2x v měsíci v noci
  • trvalé středně těžké – příznaky se projevují každý den, v noci častěji než 1x týdně
  • trvalé těžké – v průběhu dne se příznaky projevují nepřetržitě, během noci velmi často. Nemocný trpí nedostatkem spánku a denní aktivity jsou tímto onemocněním omezeny.

 

Diagnostika – Jak se astma projevuje a jak se na něj příjde

Jako první bude lékaře zajímat rodinná anamnéza. Poté se přistupuje k fyzikálnímu vyšetření. Nejužívanější metodou pro diagnostiku astmatu patří spirometrie. Jedná se o nebolestivé vyšetření, při němž se zjišťuje, jaký objem vzduchu jste schopni vdechnout a vydechnout, přičemž se prokáže, zda máte volné dýchací cesty.

Další možností, jak astma diagnostikovat, jsou funkční testy. Jedná se o kontrolované podání úlevového léku, po němž se prokáže, zda nejsou průdušky zúženy. Diagnostiku je možné doplnit o krevní a alergologické testy.

Léčba astmatu, léky na astma

Léčba astmatu lze přirovnat běhu na dlouhou trať. Astma patří mezi nemoci, které nelze úplně vyléčit, jejich léčba spočívá ve zmírnění příznaků. K léčbě astmatu se používají antihistaminika, které můžeme rozdělit na léky úlevové, jejichž účelem je okamžité potlačení akutních astmatických projevů, a léky protizánětlivé, které oproti nim působí dlouhodobě a mají mírnit projevy astmatu v delším časovém horizontu. Mezi lékaři předepisované léky patří např. glukokortikoidy, teofylin a řada dalších.

            Jako podpůrnou léčbu lze doporučit některé bylinky – echinacea, přeslička nebo ginkgo biloba. K léčbě astmatu se již v dávných dobách používal česnek, který obsahuje kromě jiných i quercetin, který blokuje enzymy uvolňující látky způsobující zánět. Léčebný účinek mají i návštěvy solných jeskyní či polárií.

 

Čeho se vyvarovat při astma

V případě astmatu způsobeného alergiemi je prvním úkolem odstranit, pokud je to možno, ev. se vyvarovat všech alergenních/astmatických spouštěčů. Prach je vhodné stírat navlhčeným hadříkem, aby nedocházelo k jeho rozvíření. Jste-li alergičtí na srst zvířat, nějaké již vlastníte a nechcete se jej vzdát, jsou dostupné vakuové vysavače. Osobně nemám vyzkoušeno, ale zaznamenala jsem antialergenní povlečení.

Astmatikům je doporučeno nekouřit a nezdržovat se v zakouřených prostorách, udržovat psychickou pohodu.

Astma – příznaky, jak se projevuje, léky
2 (40%) 1 vote


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *