Artróza prstů na ruce

O artróze kolenního kloubu jste měli možnost si přečíst v již zveřejněném článku s názvem Artróza kolenního kloubu – operace, přírodní léčba, magnetoterapie. Uvedli jsme, že artróza postihuje nejen velké nosné klouby, ale i další. A tématem aktuálního článku je artróza prstů na ruce.
artróza prstů ruky

Kosti horní končetiny

Kosti horní končetiny, ruky, tvoří pažní pletenec složený z lopatky a klíční kosti. Klíční kost je spojena s hrudní kostí. Na pažní pletenec je napojena paže, kterou tvoří pažní kost. Na tu kloubním spojením navazuje předloktí tvořené dvěma kostmi, a to kostí loketní a vřetenní. Horní končetina je zakončena rukou, kterou tvoří drobné kůstky – karpální a metakarpální kůstky, samotné kosti prstů ruky.

anatomie horní končetiny

obrázek je převzat ze stránky blogy.zscermaka.cz.

Funkce ruky

Nejdůležitější funkcí ruky je úchop. Ne zcela 100% uchopovací schopnost je prvkem komplikujícím běžné každodenní činnosti.

Rozdělení typů artrózy prstů na ruce

Artróza prstů na ruce je diagnostikována častěji u žen. Na stránkách www.rehabilitace.info rozlišují následující artrózy prstů ruky: nodální osteoatróza = osteoartróza kloubů prstů rukou, Heberdenova artróza = artróza koncových kloubů rukou, Bouchardova artróza = artróza středních kloubů prstů, rizartróza = osteoartróza sedlovitého kloubu palce ruky.

Příznaky artrózy

Mezi příznaky artrózy patří citlivost na změnu tlaku a teploty, ztuhlost před rozhýbáním a další příznaky, které jsou totožné jako ty uvedené v článku pojednávajícím o artróze kolenního kloubu.

Diagnostika

Diagnostika se opírá o informace získané od pacienta, RTG snímky, ev. vyspělejší zobrazovací metody jako CT, MRI apod. obdobně jako u diagnostiky artrózy kolenního kloubu.

Léčba

Podobně jako u kolene se i v případě artrózy prstů na ruce zaměřuje léčba na zmírnění projevů nemoci.
Je možné rozlišovat léčbu farmakologickou, tj. medikační, kdy jsou lékaři doporučovány léky proti bolesti, ať už ve forma tablet nebo mastí/gelů, a nefarmakologickou. Ta sestává z doporučení do rehabilitačního zařízení/předepsání ortézy…Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *