Artróza kolenního kloubu – operace, přírodní léčba, magnetoterapie

V jednom z minulých článků, který nese název Artroskopie kolenního kloubu, jsme se zabývali poraněním měkkých struktur kolene a jejich artroskopickým řešením. V aktuálním článku se zaměříme opětovně na koleno, tentokrát však na artrózu kolenního kloubu, tzv. gonartrózu.

artróza kolene

Co je artróza?

Artróza, též osteoartróza, se řadí mezi nejčastější typ onemocnění pohybového aparátu. Postihuje převážně velké nosné klouby (kolenní či kyčelní kloub), ale ničím vzácným není výskyt na meziobratlových ploténkách páteře či menších kloubech na ruce. Dokáže pořádně znepříjemnit život a v závažných případech může véstk invaliditě.
Artróza kolenního kloubu se vyvíjí řadu let než pocítíte její projevy. Způsobuje poškození až úplnou ztrátu chrupavky postiženého kloubu a vede rovněž k nárůstu kostní tkáně v jeho okolí. Z nově vytvořené kostní tkáně se formují výrůstky, které jsou příčinou bolesti.

Příčiny artrózy kolene

Artrózu kolene lze z lékařského hlediska rozdělit na dva typy – primární a sekundární.
Příčiny primární artrózy nejsou doposud zcela jasné, bývá přisuzována opotřebování chrupavky s přibývajícím věkem, můžeme slyšet o dalších příčinách, např. obezitě či jednostranném zatěžování kloubu.
Co se týče příčin vzniku sekundární artrózy, jedná se o důsledek různých poúrazových stavů nebo kloubních vývojových vad. Podle stránek nemoci.vitalion.cz se na vzniku sekundární artrózy podílí „některá metabolická onemocnění, endokrinní choroby, zánětlivá onemocnění kloubu či krvácení do kloubu. Důležitou roli zde hrají i různé mechanické faktory, jako je nestejná délka končetin, hypermobilita, nebo změny osového postavení kostí.“

Projevy artrózy kolenního kloubu

Zcela typickým příznakem artrózy kolenního kloubu je bolest při námaze. Bolest se objevuje před dostatečným rozhýbáním kloubu, po delším sezení, kdy kloub tzv. „ztuhne“. Po delším pohybu bolest vymizí, ale při náhlé zátěži se může znovu projevit.
Pokud je artróza v pokročilém stádiu, může postižený pociťovat bolest i v klidovém režimu, dochází k omezení pohyblivosti postiženého kloubu.

Diagnoza artrózy

S postižením pohybového aparátu je vhodné vyhledat ortopeda. Ten vám bude klást řadu otázek, které budou mít za cíl stanovit diagnozu. K jejímu potvrzení může využít řady zobrazovacích metod jako RTG (rentgen), MRI (magnetická rezonance), CT (počítačová tomografie), sonografické či scintigrafické vyšetření, s výhodou lze použít i artroskopii, kterou lze koleno pročistit a připravit tak k další léčbě.

Přečtěte si také další naše články: Tenisový loket a jeho léčení,Bolest slepého střeva a Slinivka – problémy a příznaky problémů

Léčba artrózy kolenního kloubu – operace artróza kolene

Artróza se nedá zcela vyléčit, současná medicína umí artrózu zastavit, ev. tlumit příznaky onemocnění.
Na bolest lékaři předepisují analgetika a protizánětlivé léky, mohou doporučit obstřiky. Vhodným prostředkem léčby jsou rehabilitace, např. cvičení pro obnovení pohybového rozsahu kolene nebo různé fyzikální metody (ošetření teplem, elektrickými impulzy, magnetickým polem, ultrazvukem, laserem, či vodoléčba). Pro posílení kloubních struktur lze užívat dlouhodobě chondroprotektiva, u nichž však nelze zaručit pozitivní efekt. Pro odlehčení kolene se používají různé protetické pomůcky, ať už berle, hole nebo ortézy.

Artróza kolene léčba krevní plazmou

V posledních letech se v léčbě artrózy zmiňuje léčba ACP, tj. autologní (tělu vlastní) kondiciovanou plazmou, nebo léčba nárazovou vlnou. Tyto možnosti léčby prozatím nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami, každý pacient si je hradí sám. V případě léčby pomocí ACP se pohybuje cena jedné injekce nad 2000,- (ceny se liší v závislosti na pracovišti), zatímco jedno ošetření nárazovou vlnou vyjde nad 500,-. Je však nutno vzít v potaz, že pro příznivý efekt nestačí pouze jedna aplikace.
Při léčbě ACP je pacientovi odebrána krev, z níž se zpracovává sérum tak, aby došlo k aktivaci krevních destiček. Takto aktivované destičky jsou po injekční aplikaci do postiženého místa schopny uvolňovat léčivé růstové a protizánětlivé faktory.

V těžkých stadiích onemocnění je nutno přistoupit k operačnímu řešení, kdy dochází k aplikaci kloubní náhrady.

Obrázek je převzat ze stránky www.hledamzdravi.cz.

Artróza kolenního kloubu – operace, přírodní léčba, magnetoterapie
1.5 (30%) 2 votes


5 komentářů u “Artróza kolenního kloubu – operace, přírodní léčba, magnetoterapie”

  1. Prosím o odpověď jak si pomoci s artrózou kolena. Dosud jsem běhala bez problému ale jak jsem doma upadla zčernalo mne pod kolenem a po návštevě jsem byla na rentgenu kde se mne zjistila artróza. Po návštevě u obv. lékaře který mne říkal že s tím nejde nic dělat. I když je mi už 82 let, necítím se nato a snažím se hýbat abych nezakrňela. Operace se v těchto letech bojím a tak prosím jak bych si mohla pomoci aby tady ještě pár let pobyla. Koleno mám čím díl víc oteklé. Ještě chci navštívit lékaře-odborníka.
    MOc děkuji za radu a jsem s pozdravem L.Laschková.

    1. Babička má 85 let a má artrozu 1.stupně kolene.Pani doktorka ji napsala mast a prášky od bolesti.Bohužel koleno stále bolí .Děkuji za odpověd.Přeji hezký den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *