Artroskopie kolenního kloubu

Artroskopie kolenního kloubu

 

Ať jste mladí nebo starší, úrazy si nevybírají. Občas je možné úraz „rozchodit“, ale jsou případy, kdy je záhodno navštívit lékaře. Pacient podstoupí řadu zobrazovacích vyšetření, a pokud lékař získá podezření na poranění struktur kloubu, mnohdy doporučí operační zákrok. V současné době se hojně využívá při zraněních kolene či ramene artroskopie, její původní využití bylo pouze diagnostické, ale technologie již natolik pokročila, že je možno touto technikou provádět i operace a napravovat špatnosti. V tomto článku se budu podrobněji zabývat artroskopií kolenního kloubu, kterou jsem osobně absolvovala a ne jednou.

Anatomie kolene

 

Koleno patří mezi nejsložitější kloub v lidském těle a také je nejnamáhanější. Koleno spojuje stehenní a holenní kost. Stabilita je zajišťována vnitřními a bočními vazy. Mezi vnitřní řadíme přední a zadní zkřížený vaz (ACL a PCL). Podle stránek www.czech.xf.cz je úkolem ACL zamezit rotaci a dostředný pohyb lýtkové kosti, zatímco PCL má zamezit zpětnému pohybu holenní kosti. Bočními vazy jsou myšleny vnitřní a vnější boční vaz. V koleni se nacházejí i „nárazníky“, které mají za úkol tlumit nárazy mezi kostmi, kterým je kolenní kloub vystaven, jedná se o menisky (vnitřní a vnější).

Artroskopie kolenního kloubu

Artroskopie patří mezi miniinvazivní operační zákroky moderní doby. Nemusíte se obávat velkých a nevzhledných jizev, či dlouhé rekonvalescence. Zákrok je možno podstoupit buď v celkové a nebo spinální anestezii. Nejčastěji je indikována při poranění menisků a vazů.

Při operaci se do kolene zavádí endoskop, též nazývaný artroskop, na jehož konci je kamera. Celý zákrok tedy operatér, při spinální anestezii i pacient, sleduje na monitoru. Pokud je odhaleno nějaké poranění kloubních struktur, je možno zavést další instrumenty, kterými operatér „napáchanou škodu“ opraví.

Pacient se k operaci dostavuje podle objednání den před zákrokem, ev. v den zákroku, vždy na lačno a s výsledky předoperačního vyšetření. Okolí kolene je oholeno a personálem nemocnice náležitě vydezinfikováno. Operace se provádí na operačním sále. Podle závažnosti operace je možné lékařské zařízení opustit už následující den, někdy je třeba absolvovat hospitalizaci delší, záleží vždy na složitosti operačního výkonu.

Pooperační bolesti je možno tlumit léky, ať už injekce nebo tabletky proti bolesti. A nějakou dobu si budete muset aplikovat injekce na ředění krve pro prevenci tvorby sraženin.

Artroskopie kolene a rekonvalescence

Po samotném operačním zákroku je nutno nějakou dobu operovanou končetinu odlehčovat s využitím berlí. Jak dlouho budete muset končetinu odlehčovat, kdy a jakou vahou na ni začnete došlapovat apod., to vám sdělí váš ošetřující lékař. Vždy je nutno přistupovat individuálně podle závažnosti operačního zákroku. Operované kloub je zapotřebí opatrně procvičovat. Pouze tak, jak nám to samotné koleno dovolí a ne přes práh bolesti. Musíte počítat, že vám bude indikována rehabilitace, kde vám fyzioterapeuti ukáží rozličné cviky, zaučí vás na ně a po skončení terapie je budete praktikovat sami. Také je vhodné po delší době od operace jezdit na kole pro posílení svalů, či třeba plavat.

Po nějaké době je možné se vrátit k původním činnostem bez omezení.

 

Artroskopie kolenního kloubu
2.67 (53.33%) 3 votes


1komentářů u “Artroskopie kolenního kloubu”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *